Mięso, mleko i wino z UE mają szansę podbić Japonię

Przewodniczący europejskich organizacji rolniczych Copa i Cogeca spotkali się w Japonii z tamtejszymi urzędnikami, by promować unijne produkty rolne.  Jest szansa na podpisanie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a krajem kwitnącej wiśni do końca roku.

 

\"rolnictwo,

 

W spotkaniu w Tokio wzięli udział przewodniczący Copa, Martin Merrild, przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson oraz Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, a także przewodniczący japońskiego parlamentu, przewodniczący komisji rolnej senatu oraz przewodniczący japońskiej organizacji rolniczej JA-Zenchu, Okuno.

Wizyta ta miała miejsce po misji handlowej komisarza Hogana do Azji w celu w wzmocnienia działań promujących unijne rolnictwo.

– Przybyliśmy do Tokio by promować produkty rolne z UE oraz handel w ramach dwustronnych negocjacji handlowych między UE i Japonią. Naszym zdaniem na ambitnej umowie handlowej mogą skorzystać obydwie gospodarki i sektory rolne obydwu stron. Przeprowadziliśmy szczere i otwarte rozmowy i okazało się, że przyświecają nam te same cele, a mianowicie chcemy zagwarantować zrównoważoność sektora rolnego oraz wysokiej jakości, bezpieczną żywność. Jesteśmy przekonani, że należy zwiększyć inwestycje w przyszłość sektora rolnego oraz zachęcać młodych do pracy w branży, by utrzymać rentowność rolnictwa w przyszłości – powiedział Merrild.

Rozmowy dotyczyły głównie handlu przetworzonymi produktami mlecznymi, np. serem, a także wieprzowiną i winem.

Copa i Cogeca uważają, że na otwarciu japońskiego rynku może skorzystać przede wszystkim unijna branża mięsna oraz mleczarska, a także wino i przetworzone produkty o wysokiej wartości dodanej.

– Naszym priorytetem w tych negocjacjach jest rozwiązanie kwestii barier pozataryfowych oraz ograniczenie biurokracji, które są źródłem wysokich kosztów ponoszonych przez podmioty i które mogą skutecznie zablokować nasz eksport – uważa Merrild.

Przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson, położył nacisk na znaczenie spółdzielni rolno-spożywczych, które pomagają rolnikom sprzedawać ich produkty. Pochwalił silny ruch spółdzielczy w Japonii i podkreślił znaczenie inwestycji i prac nad nowymi, innowacyjnymi produktami rolnymi spełniającymi oczekiwania konsumentów. Jego zdaniem eksport z UE może uzupełnić i wzbogacić japoński rynek o produkty o wartości dodanej, nie wpływając negatywnie na ceny skupu.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here