Miliard zatopiony w nielegalnej wódce

Szara strefa ciągle mocna. Szacuje się, że co dziesiąta butelka alkoholu w kraju pochodzi z nielegalnego źródła. Sam tylko budżet państwa traci na tym co roku miliard złotych. Służby celne zapowiadają ostrzejszą walkę, ale nikt nie ma wątpliwości, że szarej strefy całkowicie wyeliminować się nie da – informuje TVP Info.

Nielegalne rozlewnie, bimbrownictwo oraz kontrabanda ze Wschodu. Skala problemu nie jest może tak wielka jak 10 lat temu, ale z szarą strefą wciąż trzeba walczyć. A jak wypadamy na tle innych państw Europy?

– Na pewno są państwa, które mają znacznie większy problem z nielegalną konsumpcją. Tak jest na przykład w Skandynawii, czy w Bułgarii. Ale jak porównamy się do zachodniej Europy, to tam ten problem praktycznie nie istnieje. Jest w śladowych ilościach.. My jesteśmy gdzieś pomiędzy i jest jeszcze dużo do zrobienia – tłumaczy TVP Info.Leszek Wiwała ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Polska czwarta w Europie
Polska jest czwartym producentem wódek w Europie. Rynek mocnych alkoholi jest wart nieco ponad 13 miliardów złotych rocznie. Tylko na potrzeby produkcji samych wódek unijni farmerzy co roku sprzedają branży spirytusowej około 750 tys. ton zbóż. Jest więc o co walczyć, aby szara strefa zniknęła – informuje TVP Info.

– Jest ona niewątpliwie bardzo groźna, gdyż niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Przede wszystkim społeczne, bo zagrożone jest zdrowie osób pijących nielegalny alkohol. Po drugie finansuje się z tego przestępczość. Wreszcie traci na tym budżet państwa oraz uczciwi producenci trunków – mówi wiceminister finansów oraz szef Służby Celnej Jacek Kapica.

Problem podziemnych fabryk wódki
Ale zdaniem branży spirytusowej wysiłki rządu, aby ograniczyć taki proceder, są niewystarczające. Największym problemem nie jest uprawiane z reguły na niewielką skalę bimbrownictwo, ale prawdziwe podziemne fabryki wódki. Przez ostatnie trzy lata służba celna wykryła 84 takie nielegalne rozlewnie. Polmosy uważają, że aby ograniczyć ten proceder, trzeba zaostrzyć kontrole importu tzw. skażonego alkoholu.

Z reguły wjeżdża on do naszego kraju legalnie na potrzeby przemysłu. Niestety bardzo często znika potem bez śladu. Teoretycznie powinien zostać zużyty do produkcji kosmetyków, czy podpałki do grilla. W praktyce trafia do zorganizowanych grup przestępczych.

– Nagle się okazuje, że gdy produkujemy spirytus w Polsce, to jest on bardzo mocno kontrolowany. Ale jak ściągamy z zagranicy skażony alkohol, nikt do końca nie wie, ile tego jest i służba celna praktycznie tego nie sprawdza – mówi reprezentujący największe polskie Polmosy Leszek Wiwała.

Nie jest tak źle
Ale szef Służby Celnej nie zgadza się z takimi zarzutami. Po pierwsze na tle innych krajów Europy nie wypadamy zbyt źle, a po drugie ze skażonym alkoholem też się walczy. – Wszystko zależy oczywiście do czego się porównuje. Jeżeli porównujemy szarą strefę w relacji do Węgier, gdzie jest ona na poziomie 20 proc.,, czy Litwy na poziomie 40 proc., to nie jest źle. W Polsce jest ona szacowana na poziomie 10 proc.. Można więc powiedzieć, że nie jest specjalnie wysoka. Jeżeli chodzi o walkę ze skażonym alkoholem to podejmujemy działania samodzielne lub z policją. I w tym zakresie ograniczamy liczbę tzw. skażalników lub łączymy je w pary, aby coraz trudniej można było odkazić alkohol – mówi wiceminister Jacek Kapica.

A straty dla budżetu państwa są ewidentne. Przestępcy nie odprowadzają akcyzy, VAT-u, podatku dochodowego oraz łat gminnych i wojewódzkich z tytułu zezwoleń na handel detaliczny i hurtowy napojami spirytusowymi. Z wyliczeń Ernst&Young wynika, że branża alkoholowa przekazała na różnych szczeblach administracji ponad 10 miliardów złotych, dając przy tym pracę 93 tys. osób. Straty budżetu państwa z tytułu szarej strefy sięgnęły miliarda złotych – informuje TVP Info.

Źródło: Witold Katner, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Bogdan Konopka: Sytuacja związana z występowaniem grypy ptaków w Polsce jest bardzo poważna

Błyskawicznie rośnie liczba ognisk ptasiej grypy. W ubiegłym roku potwierdzono 51 ognisk grypy ptaków, w tym w połowie kwietnia mamy już 164 ogniska.  Czy...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE