Ministerstwo rozważa objęcie traw ubezpieczeniem z dopłatą

Objęcie traw ubezpieczeniem dotowanym zostanie rozważone przy wprowadzaniu zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – poinformował resort rolnictwa w odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych.

objęcie traw ubezpieczeniem, ministerstwo rolnictwa, Krajowa Rada Izb Rolniczych, użytki zielone, łąki, pastwiska, dopłaty do ubezpieczenia

Pod koniec kwietnia samorząd rolniczy wystąpił do ministra rolnictwa o wprowadzenie monitoringu suszy w użytkach zielonych i dla upraw buraka na I kategorii gleb.

W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że objęcie traw ubezpieczeniem dotowanym zostanie rozważone przy wprowadzaniu zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Jednocześnie ministerstwo podtrzymało stanowisko, że nie jest możliwe prowadzenie monitoringu suszy dla uprawy buraka cukrowego na I kategorii gleb ze względu na to, że kategoria ta nie jest wskazana do tej uprawy.

Jak informuje resort, stanowisko to zostało skonsultowane z ekspertami z dziedziny upraw rolnych, którzy przeciwni byli w zakresie uwzględnienia uprawy buraka cukrowego w monitoringu suszy na I kategorii gleb.

Zgodnie z ich opinią uprawa tej rośliny na glebach I kategorii, już od wschodów obciążona jest dużym ryzykiem, gdyż roślina ta ma wysokie wymagania glebowe, które są bardziej sprecyzowane w porównaniu z innymi roślinami uprawnymi.

Redakcja AgroNews, na podst. KRIR, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here