Młynki koloidalne zagrażają ludziom i środowisku!

Stosowanie młynków koloidalnych, z powodu których tysiące ton rozdrobnionej żywności trafiają do kanalizacji, to poważne zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego, wywołujące m.in. plagę gryzoni. Należy więc pamiętać, że Główny Inspektor Sanitarny potwierdził, że stosowanie młynków koloidalnych jako formy utylizacji odpadów gastronomicznych jest niedopuszczalne.

 

 

 

\"\"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbliża się czas wakacyjno- -urlopowy i miliony Polaków, od Bałtyku po Tatry, będą szukać udanego wypoczynku i dobrego posiłku. Dla nich pracować będą kuchnie ośrodków wczasowych, zakładów gastronomicznych czy zakładów cateringowych. Według informacji pochodzących z Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2011 r. w Polsce pod nadzorem PIS znajdowało się ponad 76 tys. zakładów zbiorowego żywienia typu otwartego i ponad 36 tys. zakładów typu zamkniętego (np. stołówki, bloki żywieniowe etc.).

Znaczna część tych obiektów zlokalizowana jest w miejscowościach turystycznych i działa sezonowo. W tego typu zakładach najczęściej instalowane są młynki koloidalne służące do rozdrabniania odpadów gastronomicznych. Rozdrobnienie pozostawionych resztek żywności umożliwia „spuszczenie” ich do przewodów kanalizacyjnych, które często są nieprzygotowane na znaczne ilości odpadów. W efekcie trafiająca do komunalnej kanalizacji „spożywcza papka” rozwiązuje wytwórcom odpadów problem ich utylizacji.

Zakaz odprowadzania do kanalizacji Kwestia eksploatacji urządzeń kanalizacyjnych określona została stosownymi przepisami ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przepisy zabraniają wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych odpadów stałych, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym. Ponadto jeszcze w dwóch odrębnych ustawach – Prawo wodne (ustawa z dn. 18 lipca 2001 r.) oraz w ustawie o odpadach (z dn. 27 kwietnia 2001 r.) – mówi się o bezwzględnym zakazie odprowadzania odpadów do zbiorników i cieków wodnych (wyjątek stanowią morza).

Mając na względzie powyższe przepisy, w 2010 r. uzgodnione zostało wspólne stanowisko ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rolnictwa iRozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, a także Ministerstwa Środowiska, zgodnie z którym nie dopuszcza się możliwości stosowania młynków koloidalnych. Niedopuszczalna forma utylizacji Posiadając tak oczywistą wykładnię, zareagował ówczesny Główny Inspektor Sanitarny (Andrzej Wojtyła), który stwierdził, że zgodnie z obowiązującym prawem wspólnotowym za gospodarkę odpadami odpowiedzialny jest ich wytwórca.

Podkreślił, że to na przedsiębiorstwach sektora spożywczego ciąży obowiązek opracowania i wdrożenia procedur zgodnych z zasadami systemu HACCP. W myśl tych zasad każdy zakład, w tym także zakład gastronomiczny, powinien posiadać procedury określające m.in. postępowanie z odpadami. Ponadto każdy wytwórca odpadów żywnościowych musi prowadzić odpowiednią dokumentację, umożliwiającą prześledzenie postępowania z odpadami. W konkluzji Główny Inspektor Sanitarny potwierdził, że stosowanie młynków koloidalnych jako formy utylizacji odpadów gastronomicznych jest niedopuszczalne.

Plaga gryzoni
Stosowanie młynków koloidalnych zwiększa również populację gryzoni, szczególnie szczura wędrownego, który przestał wędrować i osiadł na dobre w pełnych pożywienia systemach kanalizacyjnych. Mając na uwadze stwarzane przez gryzonie zagrożenia epidemiologiczne, tym bardziej budzi zdziwienie fakt, iż terenowe służby Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wykazywały stosownego do rangi problemu zainteresowania w podejmowaniu działań eliminujących przyczynę zjawiska.

Z uwagi na podnoszone w tej sprawie zarzuty obecny szef Inspekcji ponownie wskazał na niedopuszczalność utylizacji odpadów żywnościowych przy pomocy młynków koloidalnych oraz polecił podległej mu służbie na precyzyjne i jednolite egzekwowanie tego zakazu.

Niezależnie od konieczności zintensyfikowania działań kontrolnych przez PIS dobrze by się stało, gdyby omawianym problemem zainteresowały się władze samorządowe poszczególnych miast i gmin. W końcu wszystkim powinno zależeć na zdrowiu obywateli oraz środowisku.

Źródło:Bezpieczeństwo i Higiena Żywności
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,872ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Jest szansa na dodatkowe odszkodowania za ubiegłoroczne przymrozki

Szkody spowodowane przez zjawiska atmosferyczne w 2020 r. mogą zostać rolnikom zrekompensowane poprzez dodatkową pomocą. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa na wniosek Krajowej...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE