Mniej kukurydzy, więcej pszenicy. Znamy najnowsze prognozy zbioru zbóż

Rolnicy zbiorą więcej pszenicy, a mniej kukurydzy niż zakładano – tak twierdzą analitycy IGC, którzy właśnie opublikowali prognozy zbioru zbóż na świecie.

 

\"\"


Z najnowszego raportu IGC wynika,  że globalna produkcja zbóż wyniesie 2 069 mln ton, czyli tyle samo, co w poprzednim raporcie. Podniesiono szacunek zbiorów pszenicy na świecie z wcześniejszych 743 mln ton do 747 mln ton.

– Oznacza to zbiory o 11 mln ton wyższe niż sezon wcześniej. Dodatnie korekty dla krajów basenu Morza
Czarnego, w tym dla Kazachstanu (z 14,5 mln ton do 16 mln ton) oraz dla Kanady (z 30 mln ton do 31 mln ton) z nadwyżką zrekompensowały redukcję szacunków w UE – z 145,2 mln ton do 143,6 mln ton (łącznie pszenica miękka i durum), w tym pszenicy miękkiej 134,6 mln ton (136,3 mln ton w poprzednim raporcie)
– inormuje FAMMU/FAPA.

Zdaniem analityków tegoroczne zbiory pszenicy w UE są mocno rozczarowujące, tym bardziej, iż na poziom cen w UE wpływać będą tendencje na rynku światowym.

IGC obniżył z kolei szacunek światowej produkcji kukurydzy w tym sezonie – z 1 030 mln ton do 1 027 mln ton (wobec 970 mln ton sezon wcześniej), uwzględniając przede wszystkim redukcję prognoz dla Unii – z wcześniejszych 61,6 mln ton do 59,5 mln ton.

– O ile w dalszym ciągu taki poziom zbiorów w skali globalnej należy uznać za rekordowo wysoki, to prognozy dla Unii są niskie. Sytuacja na unijnym rynku kukurydzy przedstawia się więc odmienne w niż w USA czy na Ukrainie. W przypadku tych dwóch ostatnich dostawców zapowiadają się wyjątkowo dobre zbiory, natomiast UE odnotuje nie najlepsze wyniki produkcji. Niestety silna presja podażowa w skali globalnej może rzutować na poziom cen na rynku unijnym – komentują analitycy FAMMU/FAPA.
 

Redakcja AgroNews
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here