Mniej pieniędzy na walkę z chorobami zwierząt

W tym roku Unia wyasygnuje na walkę z chorobami zwierząt łączną kwotę w wysokości około 160,5 mln EUR, tj. o około 10 proc. mniejszą w stosunku do poziomu z 2015 r. – informuje FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,
 

– Znaczna część środków (największy udział w budżecie), w wysokości około 63 mln EUR (wzrost tylko o 2%), zostanie przeznaczona na finansowanie programów walki z gruźlicą bydła – czytamy w najnowszej analizie FAMMU/FAPA.

Środki przeznaczone na walkę z chorobami wywoływanymi przez priony, tj. gąbczastą encefalopatią bydła (BSE) oraz trzęsawką owiec zredukowano do 12 mln EUR.

Środki na zwalczanie brucelozy bydła pozostawiono na poziomie 10 mln EUR, natomiast fundusze na walkę ze wścieklizną podwyższono do 26 mln EUR.

W br. na programy związane ze zwalczaniem tzw. choroby niebieskiego języka trafi o ponad połowę mniejsza znacznie pula środków (w 2015 r. było to 18,5 mln EUR), która wyniesie 7,5 mln EUR.

Na walkę z klasycznym pomorem świń oraz afrykańskim pomorem świń (większość środków trafi do czterech krajów Unii, tj. Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii) przeznaczono odpowiednio 2,6 mln EUR oraz 6,9 mln EUR, natomiast na zwalczanie ptasiej grypy u drobiu i dzikich ptaków 1,9 mln EUR.

Czytaj także:
Trudne rozmowy o ASF na Podlasiu

Ponadto Unia przeznaczy 17 mln EUR (spadek o 2 mln EUR) na walkę z chorobami odzwierzęcymi (zoonozami), takimi jak salmonelloza u kur hodowlanych i niosek, a także brojlerów i indyków.

Unia będzie finansować programy zwalczania chorób zwierzęcych w wysokości 50 proc., z możliwością podniesienia pokrycia kosztów do 7 proc. lub 100 proc. w przypadku nadzwyczajnych sytuacji.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Global Panorama
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here