Mnóstwo nowości na Farmie – zobacz koniecznie

Ponad 115 wystawców z 8 krajów zaprezentowało swoją ofertę dla hodowców podczas corocznych Międzynarodowych Targów Hodowli Zwierząt Farma.

W dniach 10-13 lutego na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich można było zapoznać się z najnowszymi ofertami producentów i dystrybutorów wyposażenia dla hodowli oraz rozwiązaniami z zakresu nowoczesnej produkcji zwierzęcej.

Nowości na targach
W pokazowej chlewni zaprezentowane zostały elementy wyposażenia i obsługi. Zwiedzający mogli obejrzeć m.in. przegrody, kojce, elementy ogrodzeń, wykładziny stanowisk, elementy podłóg i rusztów, płyty obornikowe, karmniki i urządzenia do pojenia zwierząt. Dużym zainteresowaniem cieszył się automat do karmienia prosiąt o wadze 5 kg, a także bezstresowe USG dla loch.

Jako ekspozycje specjalne przygotowane zostały salony zielonek (kompleksowa oferta technologii przygotowania pasz i produkcji kiszonek, a także maszyn do uprawy i pielęgnacji użytków zielonych) oraz agroenergii (oferta z zakresu odnawialnych źródeł energii m.in.: uprawy i przerobu roślin energetycznych, a także produktów ubocznych i odpadowych).

W ceremonii otwarcia targów udział wziął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
„Targi FARMA to ważne źródło informacji o nowych urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, a także o bieżącej sytuacji na rynkach rolnych. Można tu zobaczyć najnowsze rozwiązania i technologie z zakresu produkcji zwierzęcej, ale targi te to również okazja do przypomnienia znaczenia Wspólnej Polityki Rolnej dla polskiego rolnictwa. Są takie środowiska, które kwestionują jej znaczenia, a także znaczenie polskiego rolnictwa w Polsce. Chcę wyraźnie podkreślić, że przez 7 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej, tylko w jednym programie, dotyczącym modernizacji gospodarstw rolnych, rolnicy zakupili sprzęt i maszyny rolnicze prawie za 5,5 mld zł. Te maszyny są nadal w naszych gospodarstwach, one tam pracują i ułatwiają naszym rolnikom życie” – powiedział podczas ceremonii otwarcia minister.

Rolnictwo priorytetem polskiej prezydencji
Podczas targów Farma odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Minister, odnosząc się do zbliżającej Polskiej Prezydencji, stwierdził, że rolnictwo będzie na pewno jednym z jej priorytetów. Zauważył też, że prawdopodobnie przez biurokratyczną opieszałość brukselskich urzędników decyzje w sprawie jej kształtu będą zapadać później.

„Wczoraj (10 lutego – przyp. red) w Brukseli dowiedziałem się, że zapowiadane na lipiec przedstawienie projektów dotyczących nowych ram prawnych WPR po roku 2013 odbędzie się w październiku. To oznacza, że prace nad nim będą prowadzone za Prezydencji Duńskiej, a nie Polskiej” – mówił Sawicki.

Nie tylko wystawa
Targową ofertę FARMY wzbogaciły branżowe seminaria, debaty i konferencje. Odbyła się także Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Producent i Hodowca Trzody Chlewnej oraz obchody Europejskiego Dnia Młodego Rolnika.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. Międzynarodowe Targi Poznańskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here