Mocna rywalizacja producentów ciągników w kwietniu

  W kwietniu zarejestrowano 795 nowych ciągników rolniczych – o 2% (13 szt.) mniej niż w poprzednim miesiącu. Udało się jednak poprawić wynik z analogicznego okresu ubiegłego roku o 10% – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

  rolnictwo, portal rolny, sprzedaż ciągników, ciągniki, leasing, John Deere, Ursus, Zetor, Deutz Fahr, New Holland

  – Rynek powoli odrabia straty związane ze słabym początkiem roku. Gdy zsumujemy wyniki sprzedaży nowych i importowanych maszyn z okresu od stycznia do kwietnia włącznie, okaże się, że w tym roku do naszych gospodarstw trafiło o 750 ciągników więcej niż w 2017. Oznacza to, że potrzeby polskich rolników rosną – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

  Starcie liderów

  Najpopularniejsi producenci stoczyli zaciętą walkę o prowadzenie. Ostatecznie zwyciężył New Holland, zamykając kwiecień sprzedażą 155 maszyn. Odnotował 16% spadku w ujęciu miesięcznym oraz 9% wzrostu w stosunku do kwietnia ubiegłego roku. Zaraz za włoską marką uplasował się John Deere, z liczbą 153 rejestracji. Producent poprawił marcową sprzedaż o 10%. Taki wynik oznacza również 51% wzrostu w ujęciu rocznym. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, czołówkę zamyka Kubota. Do naszych gospodarstw trafiło 89 maszyn z jej oferty. Przekłada się to na 18% spadku w ujęciu miesięcznym. Japoński producent odnotował jednak 17% wzrostu w stosunku do kwietnia ubiegłego roku.

  Sprawdzone modele górą

  Polscy rolnicy pozostają wierni ulubionym modelom ciągników. Podobnie jak w marcu, w kwietniu najchętniej wybierany był John Deere 6120M. Maszyna o takim oznaczeniu trafiła do 30 gospodarstw. Druga pod względem popularności była Kubota L5040, która z kolei nie miała sobie równych w lutym. W kwietniu na ten model zdecydowało się 22 rolników. Na trzeciej pozycji uplasował się New Holland T7.165, zarejestrowany 20 razy.

  Mazowsze dystansuje resztę kraju

  Co szósty nowy traktor zarejestrowany w kwietniu trafił do województwa mazowieckiego. Pracę w tamtejszym regionie rozpoczęło 137 maszyn. Sprzedaż na takim poziomie oznacza 9% spadku w ujęciu miesięcznym oraz 16% wzrostu w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku. Druga lokata przypadła województwu lubelskiemu. W kwietniu zarejestrowano tam 84 ciągniki – o 35% więcej niż w marcu. Sprzedaż była również o 42% wyższa niż przed rokiem. Trzecie pod względem liczby rejestracji było województwo wielkopolskie. W tym regionie pojawiło się 81 nowych maszyn, co przekłada się na 26% spadku w ujęciu miesięcznym. Wielkopolska odnotowała jednak 21% wzrostu w stosunku do kwietnia ubiegłego roku.

  Redakcja AgroNews

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here