Modernizacja się opłaca! Już niebawem rusza nabór wniosków

Już niebawem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nabór wniosków o wsparcie w ramach programu "Modernizacja gospodarstw rolnych". Dokumenty będzie można składać od 19 października do 17 listopada 2015 roku.

ZOBACZ NASZĄ GALERIĘ ZDJĘĆ NA DOLE STRONY

\"rolnictwo,

Na razie pomoc będzie udzielana na inwestycje związane z rozwojem produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego. A do wzięcia są niemałe pieniądze. Rolnicy, którzy zdecydują się na rozwinięcie produkcji prosiąt mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 900 tys. zł. Natomiast pozostali producenci otrzymają wsparcie do 500 tys. zł. To więcej niż w zakończonym już PROW 2007-2013.

– Zakres tej pomocy jest znacznie wyższy niż w poprzedniej perspektywie finansowej PROW. Wtedy było to maksymalnie 300 tys., tym razem jest aż 900 tys. – mówi Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. I dodaje, że na realizację inwestycji w tych trzech obszarach przewidziano łącznie  1,3 mld euro. Kwota ta została podzielona na wsparcie dla woj. mazowieckiego oraz dla pozostałych regionów.

Kto może liczyć na wsparcie?
O pomoc mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna mieści się w przedziale od 10 tys. euro do 200 tys. euro. Dodatkowo wielkość ich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha. Wyjątek stanowią rolnicy, którzy będą składać wniosek wspólnie. Wtedy łączna wielkość ekonomiczna należących do nich gospodarstw powinna wynieść co najmniej 15 tys. euro, a w roku w którym zostanie złożony przez nich wniosek o wypłatę ostatecznej płatności, gospodarstwo każdego z nich powinno osiągnąć wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 10 tys. euro.

Wniosek można złożyć w oddziale regionalnym, w biurze powiatowym lub za pośrednictwem poczty.

– Po wpłynięciu wniosku ARiMR dokona weryfikacji wstępnej i utworzy listę rankingową. W przypadku, gdy wniosek będzie niekompletny, rolnicy będą mieli 14 dni na jego uzupełnienie. Jeśli jednak po upływnie tego terminu nadal będą braki we wniosku, Agencja nie będzie mogła przyznać pomocy. Czas na rozpatrzenie wniosku wynosi trzy miesiące – wyjaśnia Delfina Wołodkowicz, Dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych ARiMR.

Koszty kwalifikowalne

Podobnie jak w PROW 2007-2013, działania jednoetapowe w ramach  "Modernizacji gospodarstw rolnych" mogą być realizowane w terminie do 24 miesięcy, a w przypadku operacji dwuetapowych – w terminie 36 miesięcy. Jest jednak ważna zmiana dotycząca kosztów kwalifikowalnych.

– Koszty podlegające refundacji będą mogły być poniesione od dnia zawarcia umowy. To nowość w stosunku do przepisów w starym PROW.  Będzie można rozliczyć m.in. koszty budowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją budynków wykorzystywanych do produkcji rolnej. Poza tym będzie można dokonywać zakupu maszyn i urządzeń, ale tylko nowych – wyjaśnia Delfina Wołodkowicz.

Należy pamiętać, że poziom dofinansowania wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Będzie on wyższy o 10 proc. tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników. Wówczas mogą oni liczyć na 60 proc. dofinansowania.

Przydatne narzędzia

ARiMR chcąc przyspieszyć i usprawnić składanie wniosków, a także rozliczanie inwestycji, wprowadziła kilka udogodnień i narzędzi pomocniczych.

– Na bazie doświadczeń lat ubiegłych przygotowaliśmy wiele pomocnych rozwiązań dla firm komercyjnych, dla specjalistów ODR i izb rolniczych, tak by mogli oni sprawnie przygotowywać projekty dla beneficjentów. Dlatego na naszej stronie zamieściliśmy m.in.  kalkulatory czy wzory biznesplanów – wyjaśnia prezes Andrzej Gross.

\"ROLNICTWO,

Rolnicy postawili na modernizację
O tym, w jaki sposób rolnicy wykorzystują unijne pieniądze i jak rozwijają swoje gospodarstwa dzięki inwestycjom na modernizację, mieliśmy okazję przekonać się podczas wyjazdu studyjnego, organizowanego przez ARiMR. Na początku października odwiedziliśmy trzy gospodarstwa na Podlasiu zajmujące się produkcją zwierzęcą.

Kazimierz Jastrzębski z miejscowości Cielemęc, jeden z goszczących nas gospodarzy, zajmuje się chowem i hodowlą trzody chlewnej oraz produkcją roślinną na areale 34,55 ha. Posiada 184 szt. trzody chlewnej, w tym 70 loch. Do tej pory dwukrotnie i z powodzeniem starał się o  wsparcie w "Modernizacji gospodarstw rolnych". Całą pulę środków przeznaczył na zakup maszyn oraz wyposażenia potrzebnego do prowadzenia hodowli trzody chlewnej. W tym roku również planuje ubiegać się o przyznanie pomocy na inwestycje związane z rozwojem produkcji prosiąt w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych". Pan Kazimierz wsparcie zamierza wykorzystać na modernizację budynków oraz wyposażenie chlewni.

– Będziemy składali wniosek na odchów prosiąt, tak by podwoić stado prosiąt do 130 sztuk. Będziemy także modernizować budynki. Oczywiście jest to dla mnie ryzyko, bo rynek trzody jest w tej chwili bardzo niepewny, ale chcemy to ryzyko podjąć, bo wierzymy, że w przyszłości będzie lepiej – mówi Kazimierz Jastrzębski.

Podobnego zdania są też państwo Dobrowolscy ze wsi Stany Małe. Dlatego w tym roku planują złożenie wniosku o przyznanie pomocy w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" na wyposażenie obory, m.in. w kolejny robot udojowy. Koszt takiego sprzętu to wydatek ok. 500 tys. zł. Państwo Dobrowolscy są właścicielami 90-ha gospodarstwa i prowadzą  hodowlę bydła wysokomlecznego. Obecnie stado liczy 216 szt., w tym 106 szt. to krowy dojne. Dorosłe sztuki trzymane są w nowo wybudowanej i w pełni zautomatyzowanej oborze wolnostanowiskowej przewidzianej dla 171 krów. Do tej pory pan Jarosław Dobrowolski ubiegał się o przyznanie pomocy z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach PROW 2007-2013. Za otrzymane wsparcie zakupił maszyny do gospodarstwa. Skorzystał również z pomocy w ramach "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej". Pieniądze te przeznaczył na zakup ładowarki teleskopowej, którą świadczy usługi dla rolników.

Ze wsparcia z poprzedniej perspektywy finansowej korzystał także Józef Wojewódzki ze wsi Wojewódki Dolne. Najpierw otrzymał premię dla młodego rolnika, a rok później dofinansowanie w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych. Pieniądze te przeznaczył na unowocześnienie  parku maszynowego. Dziś pan Józef prowadzi on gospodarstwo zajmujące się opasem wyspecjalizowanych ras bydła mięsnego oraz zwierząt pochodzących z krzyżowania towarowego z krowami mlecznymi. Łączna powierzchnia gospodarstwa wynosi 50 ha użytków rolnych, a stado liczy ok. 250 szt. bydła. Część zwierząt (ok. 100 szt.) objętych jest programem produkcji wołowiny w systemie jakości QMP.

– Planuję zwiększyć produkcję do ponad 400 szt. zwierząt – mówi Józef Wojewódzki. I dodaje, że także w tym roku zamierza skorzystać ze wsparcia w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych.

Zmodernizowana wieś
Do tej pory ze wsparcia na "Modernizację gospodarstw rolnych" w ramach PROW 2007-2013 skorzystało ok. 54 tys. rolników. Na inwestycję w swoich gospodarstwach otrzymali oni prawie 9,5 mld zł.

– Za te pieniądze rolnicy kupili ponad 43 tys. ciągników i ok. 250 tys. specjalistycznych maszyn i urządzeń do produkcji rolnej. Poza tym wybudowali od podstaw lub zmodernizowali ponad 3,5 mln m. kw. budynków i obiektów gospodarskich – wylicza Jarosław Sierszchulski, zastępca prezesa ARiMR odpowiedzialny za wdrożenie pomocy na modernizację gospodarstw rolnych.

Na inwestycję na "Modernizację gospodarstw rolnych" w ramach nowej perspektywy finansowej PROW przeznaczone zostało 10 mld zł.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. K. Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE