Monceren® Pro 258 FS – nowa zaprawa do ziemniaków

Obserwowany  duży wzrost zainteresowania ziemniakami mytymi i pakowanymi w małe poręczne opakowania  zmusza producentów do zwiększenia starań dotyczących  jakości  uprawianych ziemniaków.

Umyty towar obnaża wszystkie uszkodzenia i choroby, jakie występują na bulwach, a szczególnie na ich skórce. Na tym tle, nowego znaczenia nabierają choroby skórki: rizoktonioza ziemniaka oraz parch srebrzysty. Szczególnie groźną chorobą jest rizoktonioza ziemniaka, która występując w trzech formach chorobowych (gnicie kiełków, próchnienie podstawy łodygi i ospowatość bulw)   przez cały okres wegetacji powoduje straty w ilości i jakości plonu bulw potomnych.

Ospowatość bulw (fot. 1), którą tworzą osadzające się na skórce bulw skleroty (zarodniki przetrwalnikowe grzyba) obniża jakość mytego towaru, ale przede wszystkim jest formą przenoszenia choroby na sezon następny (wystarczy, aby skleroty grzyba znajdowały się na powierzchni 1 mm2 , żeby w sprzyjających rozwojowi choroby warunkach doszło do jej rozwoju i porażania kiełków). Używanie do sadzenia bulw z objawami ospowatości zwiększa ryzyko rozwoju kolejnej formy tej choroby – gnicia kiełków, której wystąpienie jest przyczyną opóźnienia wschodów oraz licznych wypadów w obsadzie plantacji (nawet do 25%).

\"\"

Fot. 1 Rizoktonioza ziemniaka – ospowatość bulw, skupiska sklerocjów

 

Kolejną z chorób skórki, będącą także jedną z przyczyn braku wschodów roślin oraz  pogarszającą jakość bulw, przeznaczonych do przetwórstwa jest parch srebrzysty,  wywoływany przez grzyb Helminthosporium solani. Charakterystyczne uszkodzenia skórki, o  srebrzystej barwie, obejmujące niekiedy całą jej powierzchnię, obniżają nie tylko jakość handlową mytych bulw, ale przede wszystkim są ważnym czynnikiem pogarszającym jakość i wygląd smażonych frytek i chipsów. Skórka bulw porażonych parchem srebrzystym nie ulega złuszczeniu podczas procesu przygotowywania, a frytki i chipsy smażone z takich bulw mają barwę ciemną i są gorzkie. Choroba rozwija się w okresie przechowywania i wiosną bulwy z jej objawami są silnie pomarszczone na skutek utraty wody, a na ich powierzchni widoczny jest czarny nalot, będący skupiskami zarodników sprawcy choroby (fot. 2). Bulwy z takimi objawami wysadzone wiosną są bardzo często przyczyną braku wschodów na plantacji.

\"\"

Fot. 2 Charakterystyczne objawy zarodnikowania grzyba Helminthosporium solani na powierzchni skórki bulw

 

Wzrastające wymagania dotyczące jakości otrzymywanego plonu sprawiają, że producenci ziemniaków:  sadzeniaków i pozostałych kierunków uprawy, muszą  w technologii ochrony plantacji uwzględnić zwalczanie tych chorób.

Jednym ze sposobów zapobiegania występowaniu chorób,  obok właściwej agrotechniki, jest ochrona chemiczna bulw i roślin ziemniaka.

Zabiegiem pozwalającym skutecznie ograniczyć rozwój tych chorób jest zaprawianie bulw sadzeniaków  zaprawami fungicydowymi. Od sezonu 2017 do grupy zapraw ziemniaczanych, przeznaczonych do zwalczania rizoktoniozy ziemniaka i ochrony przed  parchem srebrzystym  dołączy nowy środek firmy Bayer  o nazwie Monceren Pro 258 FS. Jest to mieszanina dwóch substancji czynnych: pencykuronu – substancji znanej z zapraw Monceren® 250 FS  i Prestige® Forte 370 FS oraz nowej substancji czynnej – protiokonazolu.


Nowa zaprawa grzybobójcza to środek o działaniu kontaktowym i układowym, przeznaczony do zaprawiania bulw sadzeniaka przed rizoktoniozą i parchem srebrzystym. W latach 2014-2015 w IHAR-PIB, ZNiOZ w Boninie badano skuteczność działania nowej zaprawy. Uzyskane wyniki potwierdzają jej przydatność  do  zwalczania rizoktoniozy ziemniaka niezależnie od nasilenia choroby (rys. 1). W badaniach nie stwierdzono opóźnienia wschodów roślin rozwijających się z bulw zaprawionych tym fungicydem i brak wypadów roślin na plantacji. Równomierne wschody roślin korzystnie wpłynęły na wielkość plonu handlowego nie tylko w porównaniu do niezaprawianej kontroli, ale także w porównaniu do standardu (rys. 2).

Parch srebrzysty zaczyna rozwijać się już na polu, po wysadzeniu  zainfekowanych sadzeniaków. Badana zaprawa wykazywała także wysokie działanie ograniczające rozwój parcha srebrzystego na bulwach potomnych. Stąd zaprawianie, przed lub w trakcie sadzenia, pozwala na ochronę przyszłego plonu bulw konsumpcyjnych, przemysłowych oraz  sadzeniaków. Jakość plonu i wartość handlowa jest zdecydowanie lepsza od niezaprawionej kontroli.

\"\"

Rys. 1 Porażenie bulw ospowatością, średnia z lat 2014-2015

 

\"\"

Rys. 2 Wpływ zaprawiania na wysokość plonu handlowego (lata 2014-2015)

 

Dużą zaletą tej zaprawy, oprócz skuteczności zwalczania chorób, jest jej płynna formulacja (koncentrat), która ułatwia dawkowanie, rozpuszczanie się środka w wodzie oraz jego stosowanie. Zaprawę można stosować za pomocą profesjonalnych  urządzeń montowanych na stołach rolkowych, taśmociągach czy zaprawiarkach na krótko przed sadzeniem lub w jego trakcie. Nie należy zaprawiać bulw krojonych czy podkiełkowanych oraz porażonych chorobami bakteryjnymi lub silnie uszkodzonych mechanicznie.

dr inż. JERZY OSOWSKI
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, Radzików
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka, 76-009 Bonin 3
 

Redakcja AgroNews, fot.: Bayer

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,634ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE