Morawiecki: obniżymy VAT na gaz i paliwo oraz znosimy całkowicie akcyzę na prąd!

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował program obniżki podatków, aby złagodzić skutki inflacji. Zmiany dotyczą m.in. obniżki VAT na paliwo i gaz, a także zerowy VAT na energię elektryczną. Do tego wprowadzony zostanie dodatek osłonowy, z którego będzie mogło skorzystać 5 mln gospodarstw domowych. Tarcza antyinflacyjna zaprezentowana przez rządzących ma przynieść 10 mld zł oszczędności.

Mateusz Morawiecki, premier fot: Twitter Kancelaria Premiera

Morawiecki: „Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, prezentujemy dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji”.

Obniżka cen paliw na 5 miesięcy

Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej – poinformował szef Rządu. „Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr.” – dodał.

8% VAT na gaz ziemny i 0 VAT na prąd

„Wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r. Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli” – powiedział szef Rządu.

Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2” – dodał premier.

Dodatek osłonowy

„Wprowadzamy możliwy do zastosowania mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych” – podsumował Morawiecki.

Według zapewnień rządzących #TarczaAntyinflacyjna to łącznie do 10 mld zł oszczędności.

AM/Redakcja AgroNews na podst. Twitter Kancelaria Premiera

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

sześć − trzy =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,893ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Prognoza pogody na weekend

Weekend w południowej części kraju przeważnie pogodny, w północnej więcej chmur oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W niedzielę śnieg będzie prószył w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE