Advertisement

Morawiecki: obniżymy VAT na gaz i paliwo oraz znosimy całkowicie akcyzę na prąd!

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował program obniżki podatków, aby złagodzić skutki inflacji. Zmiany dotyczą m.in. obniżki VAT na paliwo i gaz, a także zerowy VAT na energię elektryczną. Do tego wprowadzony zostanie dodatek osłonowy, z którego będzie mogło skorzystać 5 mln gospodarstw domowych. Tarcza antyinflacyjna zaprezentowana przez rządzących ma przynieść 10 mld zł oszczędności.

Mateusz Morawiecki, premier fot: Twitter Kancelaria Premiera

Morawiecki: „Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, prezentujemy dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji”.

Obniżka cen paliw na 5 miesięcy

Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej – poinformował szef Rządu. „Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr.” – dodał.

8% VAT na gaz ziemny i 0 VAT na prąd

„Wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r. Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli” – powiedział szef Rządu.

Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2” – dodał premier.

Dodatek osłonowy

„Wprowadzamy możliwy do zastosowania mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych” – podsumował Morawiecki.

Według zapewnień rządzących #TarczaAntyinflacyjna to łącznie do 10 mld zł oszczędności.

AM/Redakcja AgroNews na podst. Twitter Kancelaria Premiera

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE