Morawiecki rozmawiał z Hoganem o budżecie na rolnictwo

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem w Warszawie poświęcone było budżetowi UE na lata 2021-27.
premier, mateusz morawiecki, Phil Hogan, rolnictwo, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, WPR, budżet WPR

 

Polska jest dotychczas największym beneficjentem wspólnotowych pieniędzy.

Podczas piątkowych (2 listopada) rozmów omówiono stan negocjacji wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027  – poinformowała Kancelaria Premiera. Szef polskiego rządu i komisarz UE wymienili się również opiniami dotyczącymi planowanych mechanizmów finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich w tym czasie.

Po stronie polskiej uczestniczyli w tych rozmowach ministrowie: ds. UE Konrad Szymański oraz rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Negocjacje budżetowe

W maju KE przedstawiła projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-27, w którym założono znaczne ograniczenie środków przeznaczonych na realizację Wspólnej Polityki Rolnej UE. Cięcia miałyby objąć zarówno płatności bezpośrednie dla rolników, jak i wydatki na rozwój obszarów wiejskich.

„Prawdopodobnie Polska pozostanie największym beneficjentem z budżetu unijnego ze względu na wielkość kraju i również ze względu, że będzie silnie korzystała z dwóch największych pozycji, czyli z polityki spójności i ze wspólnej polityki rolnej” – przewidywał wtedy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Przyszłe ramy budżetowe UE

Przyszły wieloletni budżet UE ma wynieść 1,279 bln euro. Projekt KE zakłada, że fundusze na unijną politykę spójności będzie mniejsze o około 7 proc., a cięcia we Wspólnej Polityce Rolnej wyniosą około 5 proc. Jednak ma to wyglądać różnie w odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich.

Polska ma otrzymać w ramach polityki spójności 64 mld euro, a zaproponowane cięcie mają wynieść w tym przypadku ponad 23 proc. co oznacza, że trafi do nas 19,5 mld euro mniej niż obecnie. Dla porównania: w obecnej perspektywie finansowej (lata 2014-2020) w ramach środków spójności do Polski  ma trafić 83,9 mld euro (w tegorocznych cenach).

W nowym budżecie UE rolnictwo pozostanie dużym obciążeniem choć traci ona znaczenie. Przed 2014 rokiem na WPR przeznaczono bowiem ponad 40 proc. wspólnych pieniędzy, a w obecnej już tylko około 37 proc. W rozpoczynającej się w 2021 roku nowej siedmiolatce ma się ograniczyć do poniżej 30 proc.

W ocenie szefa komisji rolnictwa PE Czesława Siekierskiego (EPL/PSL) w latach 2021-2027 unijny budżet na rolnictwo będzie w ujęciu realnym mniejszy o 43 mld euro niż obecny.

źródło: Barbara Bodalska | EurActiv.pl  fot. Adam Guz KPRM

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here