Na rynku wieprzowiny będzie lepiej!

Rabobank przewiduje poprawę sytuacji na światowym rynku wieprzowiny w II połowie 2013 r. i w 2014 r., którą będzie charakteryzował m.in. nieznaczny wzrost podaży, wzrost popytu w Chinach w okresie świątecznym oraz kontynuacja wysokich cen wołowiny i drobiu –  wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 

\"\"

 

Wzrost cen wieprzowiny będzie ograniczony ze względu na wysoki poziom zapasów przy popycie osłabionym przez kryzys gospodarczy, głównie w krajach rozwiniętych. Przy obniżce cen pasz, wynikającej z dobrych tegorocznych zbiorów, łagodny wzrost cen wieprzowiny będzie sprzyjał poprawie marży producenckiej. Wątpliwe jest jednak, czy prognozowany niewielki wzrost cen żywca, przy nieznacznym spadku cen pasz, będą wystarczające, aby pokryć straty z I półrocza br. Sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny pozostanie trudna.

Czytaj także:
Rząd pomoże poszkodowanym rolnikom

Inspekcja Weterynaryjna kontynuuje program "Zero tolerancji"
Jak reaguje krowa w upalny dzień?
 

Pomimo niższej produkcji i wzrostu eksportu, wzrost popytu konsumenckiego będzie nadal minimalny ze względu na trudną sytuację gospodarczą. Na zwyżkę cen i popytu na wieprzowinę w Chinach wpływ miała m.in. epidemia ptasiej grypy i spadek zapotrzebowania na mięso drobiowe. Po utracie kilku ważniejszych rynków eksportowych, sezonowym wzroście popytu i niższej niż się spodziewano podaży wzrosły również ceny wieprzowiny w USA.

 Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here