Najnowocześniejsze maszyny rolnicze znów w Poznaniu

– Najnowocześniejsze maszyny rolnicze znów pojawiły się w Poznaniu – powiedział minister Marek Sawicki podczas oficjalnego otwarcia Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa Polagra-Premiery i dodał, że targi te odbywają się na początku rolniczego roku gospodarczego i rozpoczynają cykl wystaw rolniczych w naszym kraju.

\"\"

To dla rolników dobry moment na planowanie i podejmowanie decyzji o modernizowaniu produkcji w swoich gospodarstwach. Dziś w rolnictwie decyzje zakupu maszyn podejmuje się na 10 – 20 lat. Cieszy mnie, że na targach Polagra Premiery wystawia się coraz więcej polskich producentów maszyn, a ich oferta budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko w kraju, ale i zagranicą – zaznaczył minister.

Podczas uroczystości najlepszym produktom prezentowanym na lutowych targach wręczono 28 Złotych Medali MTP, w tym: 18 w kategorii „Maszyny i Urządzenia” oraz 10 w kategorii „Odmian Roślin Uprawnych”.

Uroczystość poprzedziła wspólna konferencja prasowa ministra Marka Sawickiego oraz prezesa MTP Andrzeja Byrta, podczas której przedstawiona została informacja o wielkości targów i prezentowanych nowościach.

Prezes Byrt poinformował, że tegoroczna, zmodyfikowana formuła targowa jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rolników. Kolejna odsłona pozwoliła na zwiększenie liczby wystawców o prawie 40 %.

Jest tu możliwość skonfrontowania wszystkich maszyn potrzebnych do pracy na roli, zarówno przy pracach polowych, jak i w sadownictwie. To okazja do porównania konkurujących ze sobą produktów, w celu dokonania jak najlepszych wyborów – stwierdził prezes.

Natomiast minister Sawicki podkreślił że polskie rolnictwo sprzyja zazielenieniu w sposób obligatoryjny wyłączając na ten cel 7% użytków rolnych, ale jednocześnie zazielenianie może być realizowane poprzez uprawę roślin motylkowych.


– W Polsce od kilku lat realizujemy program dodatkowego wsparcia uprawy tych roślin. Rośliny motylkowe potrafią wiązać wolny azot z atmosfery, a wiec odgraniczają tym samym zużycie chemii i energii przy produkcji nawozów. Poprawiają nie tylko skład i strukturę gleby, ale także jej wartość mikrobiologiczną, Dlatego jeśli zamiast tego przymusowego zazielenia skorzystalibyśmy w Polsce z propozycji wprowadzenia do płodozmiany co najmniej 20% roślin motylkowych, to za te same pieniądze, przy aktywności rolników uzyskamy lepszy efekt i środowiskowy, i gospodarczy
– stwierdził minister Sawicki i dodał, że łącząc wszystkie środki rolnicy podejmują decyzje inwestycyjne, mając dziś do wyboru ogromna paletę możliwości. Cieszę się że te targi się rozwijają, cieszę się że ilość zakupywanego przez rolników sprzętu z roku na rok rośnie. Na przekór wietrzonym kryzysom produkcja w polskiej gospodarce wzrosła o 9%, a płace w tej sferze o ponad 8%. Natomiast wartość polskiego eksportu spożywczego w 2011 roku, liczona w euro, była o ponad 12% wyższa w stosunku do roku poprzedniego, a w złotych nawet o 17% większa. Te przemiany dokonują się właśnie z udziałem środków na rozwój obszarów wiejskich – podkreślił szef resortu.

\"\"

Minister powiedział również, że do końca maja br. większość wniosków na modernizację, różnicowanie i przedsiębiorczość zostanie rozpatrzonych, a rolnicy zostaną poinformowani, jakie przesunięcia do końca tej perspektywy finansowej można będzie jeszcze wykonać.

Pierwsze dni targów przeznaczone były dla agrospecjalistów. Dziś oprócz uroczystości oficjalnego otwarcia zaplanowano również debaty, konferencje i prezentacje ofert m.in. dla nowoczesnej gospodyni, a także producentów regionalnych wyrobów spożywczych i rękodzieła.

Minister Marek Sawicki uczestniczył w 9. Forum Rzepakowym zorganizowanym przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku. Spotkanie to poświęcone było perspektywom uprawy rzepaku w latach 2012-2015 i odbywało się pod hasłem. „Rzepak potencjalne źródło białka”. Podkreślano, że właściwy dobór odmian jest kluczem do sukcesu hodowlanego.

Minister Sawicki zaznaczył natomiast, że musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jako Europa mamy być samowystarczalni w produkcji białka, czy też nie? Chciałbym, aby w tę dyskusję włączyli się też producenci rzepaku. Rzepak 30. lat temu, w paszach był nieprzydatny, a dziś jest jednym z głównych składników pasz treściwych. Chciałbym, abyśmy sprawdzili , czy tych doświadczeń nie można przenieść na inne gatunki roślin – powiedział minister.

Natomiast przebywający na targach podsekretarz stanu Andrzej Butra uczestniczył w organizowanym przez Krajową Radę Izb Rolniczych spotkaniu na temat nowych procedur sprzedaży gruntów rolnych z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa w świetle znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa Polagra-Premiery 2012 odbywają się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku targi osdwiedziło ponad 40.000 zwiedzających z kraju i zagranicy. Swoją ofertę zaprezentowało ok. 300 firm, w tym około 40. wystawców z zagranicy. To największa halowa ekspozycja branżowa w kraju.

Redakcja AgroNews

Źródło i fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE