Najstarsza sprawna lokomobila parowa w Polsce!

W piątek 9 maja br. przyjechała do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu najstarsza w Polsce sprawna lokomobila parowa. Jest to przeciągana lokomobila wolnoobrotowa niemieckiej firmy „Garrett Smith & Co” z Magdeburga.
 

 

\"\"

 

Została wyprodukowana w 1895 r. Waży ok. 7 000 kg, a mierzy z uniesionym do pracy kominem aż 584 cm. Do kotła można wlać ok. 700 l wody, która po zagotowaniu daje lokomobili moc 12 KM. Jest ona jedynym egzemplarzem maszyny parowej tej firmy zachowanym na terenie naszego kraju.
 

 

\"\"

 

Lokomobila Garrett Smith dołączyła do grona 7 zgromadzonych wcześniej w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu lokomobil parowych powiększając kolekcję do największej w Polsce.
 

 

\"\"

 

Muzeum zakupiło lokomobilę do zbiorów dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje – priorytet 4 – Kolekcje muzealne w ramach naboru I/2014 oraz dodatkowym środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
 

 

\"\"

 

Turyści odwiedzający nasze Muzeum mogą zobaczyć ją już na ekspozycji. Zapraszamy również na pokaz jej pracy w dn. 17 maja od godz. 1500 w trakcie imprezy „Noc Muzeów”.

Autor i fot: Marek Wiśniewski
Kustosz – Kierownik Działu Techniki Rolniczej
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Redakcja AgroNews

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here