Największa chlewnia w Polsce ma powstać pod Jarocinem – mieszkańcy protestują

Dziś o o godz. 11:00 pod Sejmem odbędzie się konferencja prasowa dot. planów powstania chlewni przemysłowej na ponad 45 tys. świń w Siedleminie, niedaleko Jarocina (woj. wielkopolskie). Inwestorem jest znany hodowca norek Wojciech Wójcik. Ferma miałaby powstać niespełna kilometr od pierwszego w Polsce osiedla wybudowanego w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Dziś mieszka tam blisko 1000 osób.
Największa chlewnia w Polsce ma powstać pod Jarocinem – mieszkańcy protestują
Największa chlewnia w Polsce ma powstać pod Jarocinem – mieszkańcy protestują

Działacze Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym razem z mieszkańcami Siedlemina organizują pod Sejmem konferencję prasową we wtorek 8 lutego o godz. 11:00. Chcą przedstawić problemy związane z planowaną inwestycją oraz powrócić do tematu ustawy odległościowej, która miałaby na celu ochronę lokalnych społeczności przed sąsiedztwem uciążliwych inwestycji.

Sytuacja mieszkańców Siedlemina nie miałaby miejsca, gdyby obowiązywała ustawa odległościowa w kształcie proponowanym od lat przez Koalicję Stop Fermom i środowiska wiejskie protestujące przeciwko takim inwestycjom, a więc oddalenie ferm od zabudowy mieszkalnej o 2 kilometry. Tymczasem aktualny projekt ustawy zakłada maksymalne oddalenie największych ferm od domów o zaledwie 500 metrów, a zatem gigantyczna chlewnia Wójcika i tak mogłaby powstać – mówi Bartosz Zając z Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym.

Inwestorem jest Wojciech Wójcik, brat Szczepana Wójcika, hodowca norek, na którego fermie znajdującej się w Góreczkach aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki przeprowadzili śledztwo w 2020 roku. Na fermie żyje ok. 400 tys. zwierząt.

Źródło: Otwarte Klatki

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE