Naukowcy stworzyli inteligentny system nawadniania

Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu FIGARO zakończyli właśnie opracowywanie precyzyjnego systemu wspomagania decyzji, który daje rolnikom możliwość korzystania z innowacyjnych osiągnięć w technologii nawadniania.

 

\"rolnictwo,
 

System ma znacznie poprawić zarządzanie nawadnianiem upraw o wysokim zapotrzebowaniu na wodę, takich jak ziemniaki, owoce cytrusowe i kukurydza. Poprawa jest możliwa dzięki podniesieniu wydajności wody oraz optymalizacji jej wykorzystania do nawadniania i zużycia energii. Nowa platforma FIGARO została formalnie zaprezentowana na spotkaniu partnerów projektu, które odbyło się w dniach 1-2 czerwca 2016 r. w Kawali, Grecja.

Platforma gromadzi dane o klimacie, glebie i uprawach odczytywane przez czujniki wody w glebie, satelity i stacje meteorologiczne, które to dane są następnie przesyłane do modeli pogody, warunków hydraulicznych i upraw, wykorzystujących dane rzeczywiste i prognozowane. Umożliwiają one podanie dokładnych zaleceń, w jakiej ilości i kiedy rolnicy powinni nawadniać poszczególne pola. Większość danych jest wprowadzana automatycznie, co minimalizuje czas, jaki rolnik musi poświęcić na skonfigurowanie systemu. Dla porównania wiele istniejących systemów wspomagania decyzji, dostępnych obecnie na rynku, wymaga od rolników wprowadzania dużych ilości danych, co jest zarówno czasochłonne, jak i wymagające pod względem technicznym.

Po skonfigurowaniu systemu przez rolnika, platforma przesyła zindywidualizowany, siedmiodniowy harmonogram nawadniania i fertygacji (nawożenie za pomocą systemu nawadniania). Harmonogram jest codziennie aktualizowany, ale rolnik może zwiększyć jego dokładność poprzez rozmieszczenie bezprzewodowych czujników na swoich polach, aby uwzględnić dane o glebie i roślinach w ogólnych obliczeniach systemu.

Ponadto, aby zachęcić i przekonać rolników do korzystania z platformy FIGARO, zadbano także na etapie projektowania o modułowość i elastyczność systemu, dzięki czemu można z łatwością dołączać do niego nowe technologie i modele agronomiczne, a rolnicy są w stanie dostosować system do swoich potrzeb. Z praktycznego punktu widzenia system jest łatwo dostępny za pośrednictwem komputera lub tableta, a partnerzy projektu rozważają nawet opracowanie aplikacji na iPhone’a i/lub system Android, umożliwiając dostęp do systemu przez smartfon.

Prócz zapewnienia rolnikom taniego i dokładnego systemu wspomagania nawadniania (partnerzy projektu szacują, że system może zaoszczędzić 20-60% wody do nawadniania zapewniając te same plony, przy wyjściowym nakładzie inwestycyjnym rzędu 5-20 EUR na hektar), platforma FIGARO może również pomóc rolnikom wnieść wkład w szersze założenia polityki UE, takie jak ambitne cele z zakresu wydajności wody.

– Po trzech latach ciężkiej pracy, platforma FIGARO znajduje wreszcie zastosowanie w codziennej praktyce rolników – stwierdził koordynator projektu, Lior Doron. „Platforma FIGARO zapewnia teraz rolnikom i szerszej społeczności możliwość korzystania z najnowszych osiągnięć w technologii nawadniania, optymalizacji wykorzystania wody do nawadniania i zużycia energii oraz podnoszenia wydajności wody”.

Po wprowadzeniu platformy FIGARO, partnerzy projektu zamierzają rozpocząć serie demonstracji na żywo, aby pokazać korzyści i możliwości systemu w ramach dni polowych w sześciu lokalizacjach FIGARO, między innymi w Danii, Grecji, Izraelu, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii.

Prace nad projektem FIGARO rozpoczęły się w październiku 2012 r., a ich zakończenie jest planowane na wrzesień 2016 r. Projekt otrzymał niemal 6 mln EUR dofinansowania ze środków UE.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Ryo Chijiiwa

Źródło: CORDIS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here