Nawozy potasowe w górę

W III kwartale br. światowe ceny nawozów pozostawały stosunkowo stabilne, jedynie mocznik potaniał o około 10- 13% względem II kwartału br. – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Był on jednocześnie o około 25% tańszy, niż podczas szczytów z III kwartału 2011 roku. Ceny nawozów fosforanowych kształtowały się na poziomie o około 10% niższym w relacji rocznej, podrożały jedynie nawozy potasowe – o około 10% wobec 2011 roku.

Głównym powodem dość słabej koniunktury na rynku był niewielki popyt zgłaszany przez Indie (i w pewnym stopniu także Pakistan), wywołany spadkiem subsydiów, niskimi opadami deszczu w okresie siewów oraz deprecjacją rupii indyjskiej. Według prognoz Rabobabnku, w IV kwartale br. zapotrzebowanie na nawozy na rynku światowym prawdopodobnie wzrośnie, co jest przede wszystkim efektem wysokich cen uzyskiwanych za zboża i rośliny oleiste.

Skłania to do rolników do zwiększania intensywności produkcji, m.in. poprzez większe nawożenie (głównie mocznik i nawozy fosforanowe). Z drugiej strony, wraz z rosnącym popytem rozwijać będzie się produkcja nawozów (przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej), stąd też, w kolejnych miesiącach ich ceny mogą się stabilizować lub jedynie nieznacznie rosnąć

Wyjątkiem są nawozy potasowe, na które światowy popyt, szczególnie ze strony Indii, będzie niewielki, co może w krótkiej perspektywie wywierać presje na spadki cen.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here