Nie będzie kar za brak dywersyfikacji upraw

  W tym roku gospodarstwa o wielkości od 10 do 30 ha gruntów ornych będą zwolnione z obowiązku prowadzenia dwóch upraw. Z kolei gospodarstwa posiadające od 30 do 150 ha będą zobowiązane do posiadania dwóch zamiast trzech upraw. Minister rolnictwa podpisał stosowne rozporządzenie.


  Minister Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu, które umożliwia rolnikom skorzystanie z odstępstwa w roku 2018 w zakresie dywersyfikacji upraw – jednej z praktyk zazielenienia.

  Ulewne deszcze i powodzie, jakie wystąpiły w Polsce w okresie od sierpnia do października 2017 r. spowodowały, że w wielu gospodarstwach nie był możliwy siew roślin ozimych lub doszło do zniszczenia tych upraw.

  Dlatego też gospodarstwa, w których udział gruntów ornych, które nie mogły być przeznaczone pod zasiew ozimin na 2018 r. lub na których uprawy te zostały utracone w wyniku ulewnych deszczy i powodzi wynosi co najmniej 30 proc. całkowitej powierzchni ozimin w gospodarstwie, będą mogły skorzystać z derogacji.

  Dla kogo zwolnienie z dywersyfikacji?

  Derogacja dotyczy małych i średnich gospodarstw. Gospodarstwa posiadające od 10 do 30 ha gruntów ornych w roku 2018 będą zwolnione z obowiązku prowadzenia 2 upraw. Natomiast gospodarstwa posiadające powyżej 30 do 150 ha gruntów ornych będą zobowiązane do posiadania 2 (a nie 3) upraw.

  Dzięki temu rolnicy nie będą sankcjonowani z tytułu niespełnienia dywersyfikacji upraw.

  Szacuje się, że zwolnienie z dywersyfikacji będzie dotyczyć 230 tys. gospodarstw.

  Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here