Nie certyfikowałeś jeszcze gospodarstwa? Sprawdź, dlaczego warto się z tym spieszyć

Pytać o certyfikację gospodarstwa rolnego to tak, jak pytać o jego perspektywy rozwoju w ciągu najbliższych kilku lat oraz o to, w jakim miejscu będzie ono za lat 10, czy 20. Jeszcze wczoraj była na rynku żywności wyróżnikiem, dzisiaj certyfikacja jest już koniecznością i decyduje o biznesowym być albo nie być.

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego, , GLOBAL GAP, Integrowana Produkcja Rolna, certyfikacja gospodarstwa

Oferujesz bezpieczny produkt

Rynek żywności bezwzględnie stawia na jakość produktu rolnego oraz jego bezpieczeństwo, szczególnie w aspekcie pozostałości po środkach ochrony roślin. Przepisy prawne regulujące te wymagania są coraz bardziej restrykcyjne i nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że gospodarstwa, które nie nadążają za zmianami, z czasem utracą wartość konkurencyjną na rynku. Kierunek tych zmian jest m.in. efektem rosnącej świadomości konsumentów w aspekcie jakości i bezpieczeństwa żywności oraz wiedzy, która przekłada się na ich konkretne oczekiwania i decyzje zakupowe. Obecnie, częściej niż kilka lat temu, wybór kupujących pada na produkty rolne lub przetwory zaopatrzone w rozpoznawalne znaki jakości. Konsumenci analizują etykiety i nie boją się zapytać o pochodzenie żywności, a nawet zapłacić za nią więcej. Certyfikacja produkcji rolnej jest gwarancją, jakiej wymagają nabywcy oraz przetwórcy zarówno w kraju, jak i za granicą. Za nią bowiem stoją odpowiednie standardy, dzięki którym możliwa jest identyfikacja, a następnie eliminacja zagrożeń dla jakości i bezpieczeństwa produktu na każdym etapie procesu jego wytworzenia.

Najbardziej popularnymi certyfikatami dotyczącymi żywności są: GLOBAL G.A.P. , Integrowana Produkcja i rolnictwo zrównoważone dla produkcji pierwotnej. Natomiast na etapie pakowania i przetwórstwa będą to  HACCP który jest obligatoryjny, a dobrowolne standardy  BRC, IFS czy norma ISO 22 000 dedykowana do bezpieczeństwa żywności. Na rynku pojawiają się również standardy prywatne, obowiązujące dostawców żywności dla różnych sieci supermarketów.

Jesteś wiarygodnym producentem żywności

Standardy, jakie certyfikacje wprowadzają do produkcji rolnej odpowiadają założeniom zrównoważonego rozwoju. To praktyki, które nie tylko gwarantują odpowiednią jakość i bezpieczeństwo żywności, ale też służą poprawie wydajności procesu produkcyjnego oraz ochronie zasobów naturalnych, które są w tym procesie wykorzystane. Jeśli więc gospodarstwo posiada na przykład certyfikat GLOBAL G.A.P., czy Integrowanej Produkcji, spełnia jednocześnie większość wymagań pod kątem audytu z rolnictwa zrównoważonego. Dobre praktyki rolnicze, połączone z profesjonalnym podejściem do produkcji, pozwalają budować gospodarstwu wizerunek odpowiedzialnego i zaufanego producenta żywności. Producenta, który przywiązuje wagę do jakości swojej pracy i nie boi się zmian. Certyfikacja gospodarstwa z pewnością jest wyzwaniem i wymaga otwarcia się na nowe rozwiązania oraz wyjścia poza pewną strefę komfortu, jaką wyznaczają stare przyzwyczajenia i ramy myślowe. Opuszczenie tej strefy jest jednak konieczne, aby w sposób profesjonalny podejść do obecnych oraz przyszłych oczekiwań klientów, stać się rozpoznawalnym na rynku, a tym samym umożliwić gospodarstwu jego stabilne i długofalowe funkcjonowanie. Już teraz w niektórych zachodnich krajach istnieje możliwość skanowania znaków QR znajdujących się na etykietach żywności, dzięki którym konsument ma możliwość poznania jej producenta i prześledzenia procesu jego wytworzenia. Za chwilę stanie się to powszechną praktyką, która pozwoli gospodarstwom, jak innym przemysłowym markom, zyskać podmiotowość na tym rynku i poprzez wyróżnienie się, budować na nim swoją przewagę konkurencyjną.

Poprawiasz efektywność produkcji

Certyfikaty (GLOBAL GAP, Integrowana Produkcja Rolna) przede wszystkim gwarantują prowadzenie działalności rolniczej zgodnie z obwiązującym prawem. Systematyzują proces produkcji i kładą nacisk na dobre praktyki rolnicze, dzięki którym gospodarstwo pracuje efektywniej. Praktyki te pozwalają na optymalizację działań na każdym etapie tego procesu poprzez lepsze wykorzystanie potencjału zasobów gospodarstwa i rezygnację z nieracjonalnych, ekonomicznie nieuzasadnionych rozwiązań. Jednym z narzędzi służących optymalizacji, który wymagają systemy certyfikacji, są zapisy z wykonywanych czynności. Choć regularne prowadzenie dokumentacji spotyka się często z niechęcią rolników, to jest ono niezwykle ważne z punktu widzenia monitoringu i kontroli całego procesu produkcyjnego oraz prowadzenia rzetelnej analityki. Analityka z kolei jest kluczem nie tylko do sprawnej weryfikacji przyjętej strategii ochrony ale także kosztów. Dzięki takim działaniom gospodarstwo może funkcjonować sprawniej i wydajniej. Same zapisy natomiast potwierdzają stosowanie dobrych praktyk i umożliwiają identyfikację produkowanej żywności.

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.  

Monika Wańkowiczhttp://www.rolnictwozrownowazone.pl/stowarzyszenie-asap/
Dziennikarz i copywriter od 2017 r. związana z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, pyta doradców ASAP oraz rolników o praktyki rolnictwa zrównoważonego w Polsce i pisze…

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,882ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE