Nie chcą amerykańskiej wołowiny. Protest przed ambasadą USA

Jutro przed ambasadą Stanów Zjednoczonych odbędzie się protest przeciwko wprowadzaniu na europejski rynek wołowiny z USA.

Do tej pory import wołowiny z USA do krajów UE właściwie był zakazany. Unia przez wiele lat nie zgadzała się sprowadzenie tego mięsa zza Oceanu, ponieważ amerykańscy producenci stosują hormony stymulujące wzrost bydła.

Jednak na mocy zawartego w ubiegłym roku porozumienia między Jean-Claude Junckerem, przewodniczącym Komisji Europejskiej a prezydentem USA Donaldem Trumpem, amerykańska wołowina ma być wprowadzona na rynki unijne.

Na to nie chcą się zgodzić polscy rolnicy, dlatego jutro będą protestować przed ambasadą Stanów Zjednoczonych. Zamierzają manifestować także przeciwko psuciu stosunków dyplomatycznych z państwami arabskimi, które kupują sporo polskiej żywności.

– Sprzeciwiamy się wprowadzeniu na europejski rynek , kontyngentu silikonowej wołowiny ze Stanów Zjednoczonych, wypierającej z rynku europejskiego polską, krystalicznie zdrową wołowinę. Zabieramy stanowczy głos , Wolnych, Godnych Obywateli w imieniu polskich rolników, naszych konsumentów i konsumentów europejskich, wypowiadając wojnę amerykańskiej wołowinie – wyjaśnia jeden z organizatorów protestu – Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych.

– Przed siedzibą Ambasady Stanów Zjednoczonych wyrazimy sprzeciw przeciwko wciąganiu narodu polskiego w rozgrywki polityczne USA na Bliskim Wschodzie, służące interesom Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, kosztem pogorszenia relacji Rzeczpospolitej Polskiej z Państwami Arabskimi. Pierwszą ofiarą sprowokowanego konfliktu z Państwami Arabskimi poprzez nieodpowiedzialne działania obecnego rządu, będą rolnicy i producenci żywności. Eksportujemy do Państw Arabskich znaczące ilości produktów mleczarskich, wołowiny, drobiu a także szeregu innych artykułów rolno-spożywczych. Nieuniknione embargo ze strony Państw Arabskich na produkty rolno-spożywczo, dobije polskie rolnictwo – ocenia Marcin Bustowski z ZZRR Solidarni, także organizator protestu.

Jutrzejsza manifestacja zbiega się z konferencją nt. Bliskiego Wschodu, którą organizują Polska i USA. Wydarzenie to odbędzie się 13-14 lutego w Warszawie.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here