Na stacjach niespodzianka. Takiej ceny diesla dawno nie było!

Na razie na rynku międzynarodowym nie ma szans na szybkie i dynamiczne odbicie cen w górę. To może oznaczać, że także i na stacjach w Polsce ceny będą mogły być niższe. Przynajmniej o kilka groszy w dół zejść mogą średnie zarówno dla benzyn, jak i oleju napędowego.

Nie ma szans na odbicie cen w górę, kolejne obniżki cen paliw
Nie ma szans na odbicie cen w górę, kolejne obniżki cen paliw

Jakie zmiany w rafineriach?

W porównaniu z cenami z ubiegłej soboty zmiany średnich cen rafineryjncyh są zwyżkowe, jednak nie należy oczekiwać, że z tego powodu radykalnemu odwróceniu ulegnie tendencja spadkowa na stacjach paliw. W obecnym tygodniu mieliśmy jedynie trzy zmiany cen hurtowych, a prognozy na kolejne dni są ponownie spadkowe. Aktualnie metr sześc. benzyny 98-oktanowej kosztuje 5485 zł, czyli o 97 zł więcej niż w ostatni weekend. W cenach benzyny 95-oktanowej zwyżka w analogicznym okresie to 66 zł, a cena wynosi 5070 zł/m sześc. Wzrost w cenie diesla przekroczył 87 zł, a cena metra sześc. to 4881 zł. O blisko 105 zł natomiast podrożał metr sześc. oleju opałowego, kosztujący aktualnie 3915 zł.

Ceny nadal mogą być niższe

Według dzisiejszych prognoz portalu e-petrol.pl można spodziewać się dalszego ciągu spadków na krajowych stacjach. Benzyna 98-oktanowa między 15 i 21 maja może kosztować 6,98-7,13 zł/l. Benzyna Pb95 natomiast ulokuje się w przedziale 6,40-6,52 zł/l.

W przypadku oleju napędowego widełki obejmujące większość stacji to 6,10-6,22 zł/l, jednak warto pamiętać, że na niektórych stacjach już da się zauważyć poziomy cenowe poniżej 6 zł za litr. Do zejścia ceny średniej poniżej tej bariery sporo nam jednak jeszcze brakuje i nie należy takiej zmiany oczekiwać w najbliższych dniach. W przypadku autogazu większość cen powinna mieścić się w przedziale 2,98-3,06 zł/l.

Nieudana próba odbicia na rynku naftowym

W pierwszej części mijającego tygodnia na rynku naftowym w Londynie obserwowaliśmy kontynuację wzrostów zapoczątkowanych jeszcze przed weekendem. Lokalne maksima cenowe ropa Brent ustanowiła w środę, kiedy płacono za nią nawet 77,60 USD/bbl. Jednak w kolejnych dniach nastroje na giełdach naftowych pogorszyły się i w piątkowe przedpołudnie baryłka surowca w Londynie była tańsza niż na zamknięciu ubiegłego tygodnia – można ją było kupić za mniej niż 75 dolarów.

PIORiN kontroluje nawozy. Na co inspekcja zwraca uwagę?

Próba odbicia na rynku ropy została zahamowana, bo perspektywy dla globalnej gospodarki wyglądają coraz mniej optymistycznie. Rosnące stopy procentowe w USA powodują ciągłe problemy sektora bankowego za oceanem. W tym tygodniu niepokój wśród inwestorów wzbudził regionalny bank PacWest Bancorp, który w związku ze spadkiem depozytów musiał prosić Fed o wsparcie w zakresie płynności, a jego akcje straciły w czwartek na wartości aż 23 proc. W Stanach rozpoczęła się też dyskusja na temat zwiększenia limitu zadłużenia administracji, która bez tego może mieć już od czerwca problem z regulowaniem swoich zobowiązań. Rozczarowują też Chiny, których gospodarka cały czas nie może nabrać oczekiwanego po zniesieniu epidemicznych obostrzeń rozpędu.

Źródło: dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics