Niezależne drobiarstwo w Afryce?

Jedna z największych firm drobiarskich w Afryce Wschodniej – Uzima Chicken Ltd. zlokalizowana w Rwandzie – rozpoczęła zwiększone wysyłki eksportowe jednodniowych piskląt i jaj do innych krajów afrykańskich.

Niezależne drobiarstwo w Afryce?
Niezależne drobiarstwo w Afryce?

Przedstawiciele afrykańskiego przedsiębiorstwa podali, że w 2021 roku sprzedaż eksportowa wyniosła około 600 tys. piskląt i około 100 tys. jaj wylęgowych. W roku 2020 wynik sprzedażowy był korzystniejszy, jednak napięte relacje między Rwandą a Ugandą wyhamowały eksport. Wśród ważnych odbiorców wymieniane są kraje: Republika Środkowoafrykańska (CAR), Kamerun, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Uganda. W 2022 roku Uzima Chicken Ltd. planuje zwiększyć eksport piskląt jednodniowych w skali roku do 1,2 mln sztuk, a jaj wylęgowych do 400 tys. sztuk. Co ciekawe, jeszcze w lutym 2022 roku, firma rozpoczyna dostawy piskląt jednodniowych i jaj do Ghany. Obecnie przedsiębiorstwo produkuje ponad milion piskląt miesięcznie i posiada rezerwę  – możliwość zwiększenia produkcji w zależności od zapotrzebowania. Wylęgarnia produkuje pisklęta dwufunkcyjne, pisklęta kurze brojler oraz kurki nieśne.

Rwanda zamierza ograniczać import i stworzyć własny niezależny rynek drobiarski

W opinii lokalnych władz jest to jeden z pozytywnych efektów powadzenia polityki wspierającej rozwój produkcji drobiarskiej na rynku wewnętrznym. Rwanda jest kolejnym przykładem państwa spoza Europy, które głosi, że zamierza ograniczać import i stworzyć własny niezależny rynek drobiarski, stawiając w tym na rozwój zaplecza reprodukcyjnego.

Amerykanie w strachu przed grypą ptaków

Według danych Rady ds. Rozwoju Rolnictwa i Zasobów Zwierząt Rwandy (RAB) w 2017 roku pisklęta były sprowadzane głównie z Europy i niektórych krajów Afryki. W roku 2017 importowano około 50 tys. piskląt miesięcznie (oraz dodatkowo jaja wylęgowe). Dopiero od 2017 roku zaczęto zajmować się  inwestycjami w wylęgarnie i fermy reprodukcyjne, w wyniku czego powstały duże podmioty drobiarskie. W 2016 roku rząd wydzierżawił na 25 lat swoją firmę Rubilizi National Hatchery (o wartości 2,3 mln Rwf) amerykańskiej firmie Flow Equity. Głównym założeniem prywatyzacji była modernizacja obiektów i zwiększenie wydajności, co w zamian obniżyłoby koszty importu kurczaków i jaj.

Aktualnie poza Uzima Chicken Ltd. w Rwandzie działają na dużą skalę jeszcze dwie inne firmy, które produkują większość piskląt niezbędnych w kraju. Uzima Chicken Ltd. stawia sobie za cel ekspansję eksportową w innych krajach afrykańskich, które w  większości importują jednodniowe pisklęta z Europy. Dla Uzima Chicken Ltd. największym wyzwaniem jest ograniczona przestrzeń ładunkowa, ponieważ linie Rwanda Air nie nabyły jeszcze samolotów towarowych, co nie pozwala na realizację dowolnych ilościowo wysyłek piskląt i jaj. Inny kłopot, to brak lotów do części państw w Afryce.

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wysokie koszty produkcji uderzają w producentów pieczarek

Uprawa pieczarek obecnie szczególnie mocno odczuwa rosnącą presję kosztów. Co prawda, poprawiła się sytuacja po kryzysie związanym z pandemią, ale rosnące koszty produkcji i...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE