Niższy plon buraków cukrowych, ale wyższa polaryzacja

Tegoroczna susza sprawiła, że zbiory buraków cukrowych są dużo niższe niz w roku ubiegłym. Eksperci szacują, że średnio z hektara plantatorzy zbiorą 52 tony. To aż o 15 ton mniej w porównaniu z poprzednią kampanią, kiedy to plon wyniósł 67 t/ha. Wysoka jest natomiast polaryzacja buraków. Średnio w Polsce wyniesie ona 17,5 proc.

 

\"\"

 

– Obserwujemy to szczególnie w Wielkopolsce, gdzie już na początku kampanii 23-24 września wartości tego parametru  przekraczały 18 proc., a najwyższy poziom osiągnęły na przełomie I i II dekady października – ponad 20 proc. w rejonie plantacyjnym Gostyń i Miejska Górka – informuje LIZ – Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego.

Czytaj także:
KZPBC: kampania cukrownicza potrwa do końca grudnia

Oczywiście, wznowienie wegetacji buraków wskutek opadów deszczu oraz tzw. efekt rozcieńczenia miały wpływ w późniejszym okresie na obniżkę zawartości cukru do poziomu 18,5-19,5 proc. w Wielkopolsce oraz 17 proc. w rejonie plantacyjnym Glinojeck. Jednak polaryzacja nadal pozostaje na zadowalającym poziomie. A, jak przypomina LIZ, wysokie zawartości cukru umożliwiają przy mniejszych plonach korzeni uzyskanie plantatorom z 1ha plonu biologicznego cukru na poziomie 9-11 ton.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Armin Vogel
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here