Notowania zbóż bez większych wahań

Notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie Euronext w pierwszym tygodniu 2017 roku nie wykazywały większych wahań. Tona kukurydzy w kontrakcie marcowym kosztowała 169,5 EUR, a pszenicy 170 EUR.

 

\"rolnictwo,

 

Słabsze euro przyniosło pewne wsparcie dla cen giełdowych, jednak przeważał ogólnie panujący okołoświąteczny spokój na rynku.

– Sytuacja podażowa na światowym rynku zbożowym jest w dalszym ciągu „ciężka”.  Na początku stycznia br. notowania pszenicy na Euronext nieznacznie się umocniły, na co wpływ miały takie czynniki jak: osłabienie euro wspierające eksport, ograniczone zasoby pszenicy wysokiej jakości we Francji oraz obawy o kondycję upraw ozimych – niskie temperatury i brak wystarczającej pokrywy śnieżnej chroniącej oziminy przed skutkami mrozu – czytamy w najnowszym raporcie FAMMU/FAPA.

We Francji AGPM podała oszacowanie ubiegłorocznych zbiorów kukurydzy w wysokości 12,3 mln ton, więcej niż szacunki FranceAgriMer oraz Agritel wynoszące 11,45 mln ton.  Z kolei w Niemczech pszenica 12 proc. białka z dostawą do Hamburga w styczniu była oferowana po cenie o 4,5 EUR wyższej w porównaniu z notowaniami na Euronext.

– Kupujący szukali niezmiennie ziarna w cenie o 3,5 EUR/tonę wyższej niż na paryskiej giełdzie – wyjaśnia FAMMU/FAPA.

W Polsce ceny proponowane przez eksporterów w zakupie pszenicy (o zawartości 12,5 proc. białka) kształtowały się ostatnio w przedziale 730-735 PLN za tonę z dostawą do portów w styczniu br., czyli bez zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem.

– Utrzymuje się szybkie tempo eksportu pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy z Polski, jednak oferty ze strony krajowych dostawców są obecnie dość ograniczone. Handlowcy zgłaszają problemy z zakupem większych partii towaru. Prawdopodobnie rolnicy albo lokalni handlowcy wstrzymują się ze sprzedażą w oczekiwaniu za wzrost cen.  Ostatnio (koniec grudnia ub.r.) jeden statek z ładunkiem 30 tys. ton polskiej pszenicy opuścił port w Gdyni (dostawa do Afryki Południowej), inny z takim samym ładunkiem wyekspediowano do Hiszpanii (port Barcelona). Kolejny statek o ładowności 50 tys. ton został odprawiony z Gdyni w nieznanym kierunku. Z porcie szczecińskim trwał załadunek 40 tys. ton pszenicy z przeznaczeniem do Mozambiku – informują analitycy FAMMU/FAPA.

W drugiej połowie grudnia ub.r. GUS podał wynikowy szacunek zbiorów zbóż w Polsce w wysokości 30,1 mln ton, tj. o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Pszenicy zebrano łącznie (odmian ozimych i jarych) 11,1 mln ton, tj. prawie tyle samo co rok wcześniej. Obrodziła kukurydza. GUS oszacował jej zbiory na 4,2 mln ton, tj. o 1 mln ton więcej niż przed rokiem.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here