Nowa alternatywa w produkcji biopaliw!

Prace nad wykorzystaniem mikroalg do produkcji paliw alternatywnych trwają już od dłuższego czasu. W ostatnim okresie nabierają one tempa gdyż  technologie ich pozyskiwania stały się zdecydowanie bardziej opłacalne!

Mikroalgi to rośliny wodne, które wykorzystują energię słoneczną i dwutlenek węgla w procesie wzrostu. Ich przyrost stanowi cenne źródło biomasy, a zatem są one potencjalnym nośnikiem zielonej energii.

 

\"\"

 

Algi charakteryzują się bardzo szybkim tempem wzrostu, potrafią nawet podwoić swoją masę w ciągu 24 godzin. Poza tym, hodowla takich organizmów pozwala na całkowite wykorzystanie terenu, ponieważ jednostka powierzchni daje nawet 30 razy  więcej energii niż dałyby to biopaliwa 1 bądź też 2 generacji. Hodowlę alg prowadzi się w foto bioreaktorach i w stawach hodowlanych, w których utrzymuje się warunki odpowiednie do ich prawidłowego wzrostu.

Jednym z głównych czynników gwarantujących pożądany wzrost i rozwój roślin jest odpowiednie nasłonecznienie, temperatura powinna oscylować między 20-30 st. Celsjusza. Można więc ich produkcję zakładać na pustyniach, gdzie dostęp do światła słonecznego jest nieograniczony, a hodowla innych roślin jest utrudniona. Drugim ważnym elementem w procesie hodowli alg jest dostęp do dwutlenku węgla. Pochłaniając go, rośliny te uwalniają tlen. W związku z tym, doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie zbiorników z algami w pobliżu działającej elektrowni konwencjonalnej, gdzie po spaleniu paliwa, wydzielony dwutlenek węgla trafia do bioreaktora z algami. Organizmy będą w stanie fotosyntetyzować dostarczony im dwutlenek węgla, co w konsekwencji stworzy zamknięty obieg dla CO2.

Algi, to rośliny które są w stanie rosnąć w zanieczyszczonej wodzie, również w ściekach. Uzasadniona jest więc ich produkcja w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, ferm drobiu czy chlewni. W ten sposób algi mogłyby wykorzystać azotany i fosforany znajdujące się w tych obiektach, a tym samym przyczynić się do oczyszczenia ścieków i gleby. Dodatkowo, algi neutralizują tlenki azotu, które są szkodliwe dla środowiska a przede wszystkim dla zdrowia ludzi. Tlenek azotu stanowi dla tych organizmów źródło azotu niezbędnego do ich wzrostu.

Eksperci podają, że plon biomasy pochodzący z hodowli alg jest nawet 60 razy większy niż z uprawy tradycyjnych roślin energetycznych. Szacuje się, że w nowoczesnych zamkniętych foto bioreaktorach możliwe jest uzyskanie plonu biomasy w ilości 400 do 500 ton z hektara rocznie, co daje 400 000-500 000 m3 biometanu. Ze względu na wysoką zawartość skrobi, białek i lipidów, a brak ligniny, która trudno fermentuje, mikroalgi stanowią bardzo dobry materiał do produkcji biometanu.

Jeżeli chodzi o produkcję biopaliwa z alg, to według przeprowadzonych badań, rośliny te mogą wyprodukować 25 000 litrów oleju na hektar. Jest to duża wydajność, gdyż przykładowo produktywność rzepaku jest na poziomie 1500 litrów z hektara, a słonecznika około 950 litrów.

 

Magdalena Wiśniewska
Redakcja AgroNews, fot.:sxc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here