Nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP w Polsce

Polska Izba Handlu, najszersza reprezentacja handlu w Polsce, zrzeszająca około 30 000 sklepów, zwraca uwagę, że przyjęte wczoraj przez rząd ustalenia odnośnie wysokości pensji minimalnej od 1 stycznia 2025 r. będą obciążeniem, którego nie udźwigną przedsiębiorcy MŚP.

Nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP w Polsce

Proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 r. czyli 4626 zł brutto, oznacza wzrost o 326 zł w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 lipca 2024 r. (4300 zł), czyli o 7,6 proc.

Podniesienie kwoty pensji minimalnej przede wszystkim uczyni polską gospodarkę nieatrakcyjną dla inwestorów – ze względu bardzo wysokie koszty pracy.

Ponadto zmiana ta dostarczy silnego impulsu proinflacyjnego.

– Jeżeli chodzi o mikro i MŚP, zwłaszcza w handlu, będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych, które już w tej chwili funkcjonują na progu rentowności – tłumaczy Prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. – Należy pamiętać, że wynagrodzenia stanowią największą pozycję kosztową w każdym przedsiębiorstwie. W wypadku handlu, przeciążonego walką konkurencyjną z dyskontami oraz licznymi kosztami związanymi z prowadzeniem działalności (jak choćby wdrożenie systemu kaucyjnego), będzie to bez wątpienia czynnik prowadzący do likwidacji tysięcy sklepów, co w efekcie umocni jedynie pozycje zagranicznych dyskontów. Z kolei należy oczekiwać, że wielkie sieci będą przerzucać ponoszone koszty na polskich producentów oraz konsumentów – dodaje.

Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu, które przedstawiliśmy w grudniu ubiegłego roku. Polska Izba Handlu będzie zabiegała o spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami rządu. Opublikowano: 14 czerwca 2024

Źródło: Polska Izba Handlu

Zostaw komentarz

  1. Oczywiście ekonomiści i wszyscy pseudoznawcy chcieliby żeby pracownik pracował za 5 zł brutto jak to było kiedyś żeby mogli dalej kraść niech spojrzą na swoje portfele ile kradna miesięcznie te czasy się skończyły kiedy się pracowało za 5 zł brutto na godzinę a pensja minimalna przy dzisiejszych kosztach życia powinna wynosić 9000zl netto

    • Niech będzie i 15k pln, tyle że ciemny lud na etacie nie ma pojęcia dlaczego płaci dużo więcej w sklepie za towary i usługi. PIS napędził tę spiralę i powiedz mi etatowcu, ile warta Twoja nowa pensja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics