nowakowa, tego nie ruszaj

   

  http://cropnet.pl/dbases/spec/

  Sucha zgnilizna kapustnych w Wielkopolsce
  Poleć artykuł:
  inShare
  000
  Na mapkach Systemu Prognozowania Epidemii Chorób pojawił się kolor czerwony jak na razie dla rejonu Wielkopolski. To sygnał do wykonania fungicydowego zabiegu skierowanego przeciwko grzybom z rodzaju Leptosphaeria, który jest głównym sprawcą suchej zgnilizny roślin kapustnych.
  Jak do tej pory SPEC zanotował jeden intensywny wyrzut zarodników suchej zgnilizny. Najwyższe stężenie zarodników workowych które produkowane są przez grzyby z rodzaju Leptosphaeria pojawiło się w Wielkopolsce. Pułapki wolumeryczne w tym regionie zasygnalizowały ponad 35 szt. zarodników na m3 powietrza.
  W pozostałych regionach kraju zanotowano ich znacznie mniej (5 do 20 szt. m3). Na Dolnym Śląsku, Pomorzu, woj. kujawsko-pomorskim , warmińsko – mazurskim, oraz w części woj. mazowieckiego pojawił się żółty kolor na mapkach, który oznacza zagrożenie spowodowane przez patogeny rzepaku.
  Zarodniki do zainfekowania potrzebują znacznej wilgoci i infekują liście gdy pozostaną zwilżone przez jakiś czas. Ostatnie deszcze sprzyjać mogą kiełkowaniu zarodników, które będą źródłem infekcji rzepaku suchą zgnilizną kapustnych.
  Warto przypomnieć że wiosną próg szkodliwości dla suchej zgnilizny jest niższy niż ustalony dla jesiennego okresu. W fazie regeneracji rozety i początku formowania łodygi od 10% do 15% roślin porażonych przez sprawcę suchej zgnilizny są sygnałem do przeprowadzenia ochronnego zabiegu roślin

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here