Nowe produkty, innowacyjne narzędzia. BASF rozpoczyna sezon

25 lutego firma BASF Crop Protection zaprezentowała nowe rozwiązania w wiosennej ochronie zbóż i bobowatych. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele koncernu nie tylko omówili nowe produkty, ale także zwrócili uwagę na znaczenie idei rolnictwa zrównoważonego i bioróżnorodności w kontekście zwiększających sie potrzeb żywnościowych świata. Ponadto firma przedstawiła nowe narzędzia w serwisie ostrzeżeń patogenowo-pogodowych Zdrowe Pole.

 

\"\"
Cezary Urban, dyrektor działu środków ochrony roślin BASF Polska
 

Z wiedzą w nowy sezon
BASF rozpoczął 2016 rok bardzo intensywnie. Cezary Urban, dyrektor działu środków ochrony roślin BASF Polska poinformował, że przez ostatnie dwa miesiące odbyło się kilkadziesiąt konferencji i szkoleń z udziałem przedstawicieli handlowych i dystrybutorów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także kolejna edycja AGRO AKADEMIA BASF, w ramach której przewidziano 14 konferencji zimowych i 11 warsztatów polowych. W tym roku tematem przewodnim spotkań z rolnikami jest zapobieganie skutkom suszy.

Skuteczniejsza walka z chorobami zbóż
Firma BASF uzyskała niedawno rejestrację nowego fungicydu Tocata Duo, opartego o dwie substancje czynne: krezoksym metylu i epoksykonazol. Środek ten przeznaczony jest do ochrony zbóż ozimych i jarych. W ciągu kilku lat ma on zastąpić znany już rolnikom fungicyd Duett Ultra.

 

\"\"

Jarosław Nadziak z BASF Polska wyjaśniał działanie i zalety fungicydu Tocata Duo


– Tocata Duo posiada dużo szerszą rejestrację niż Duett Ultra, zarówno w przypadku upraw, jak i patogenów. To produkt mający wyższą skuteczność w walce z chorobami niż Duett Ultra, dlatego zdecydowaliśmy sie na jego wprowadzenie – wyjaśnia Jarosław Nadziak z BASF Polska.

Ale to nie jedyne zalety nowego fungicydu. Rolnikom z pewnością spodoba się jego cena, bowiem koszt zabiegu tym środkiem wynosi nie więcej niż 100 zł/ha.

– Chcemy uzyskać wzrost w segmencie tańszych rozwiązań, odbierając tym samy hektary konkurencji. Dlatego wprowadziliśmy fungicyd w niższej cenie. To produkt, po który mogą sięgnąć rolnicy rozpoczynający swoją przygodę z ochroną fungicydową lub tacy, którzy chcieliby wzbogacić ochronę swoich zbóż o drugi produkt. Dla nich Tocata Duo jest odpowiedzią – mówi Jarosław Nadziak.

Tocata Duo przeznaczony jest do ochrony pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego, jęczmienia ozimego i jarego oraz żyta. Chroni przed łamliwością źdźbła i fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, rynchosporiozą, rdzą brunatną, septoriozą liści i plew, brunatną plamistością liści, fuzariozą kłosów, czernią kłosów, rdzą jęczmienia czy plamistością siatkową jęczmienia.

Soja bez chwastów
Nowym herbicydem w ofercie BASF jest także Corum 502,4 SL. To środek przeznaczony do zwalczania szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych w uprawie soi, grochu, bobu i bobiku, lucerny, koniczyny i esparcety siewnej.

Preparat ten w swoim składzie zawiera bentazon oraz imazamoks. Jak wyjaśnia Tomasz Jaskulski z BASF Polska, substancje te są obecne na rynku od wielu lat i świetnie się sprawdzają w zabiegach nalistnych w walce z chwastami takimi jak gorczyca polna, komosa biała, mlecz polny, przytulia czepna czy tasznik pospolity.

 

\"\"

Tomasz Jaskulski z BASF Polska omówił zastosowanie hericydu Corum na przykładzie uprawy soi


Zalecana dawka Corum przy stosowaniu jednorazowym wynosi 1,25 l/ha zawsze w połączeniu z adiuwanetm Dash HC 0,6 l/ha. Herbicyd ten można stosować także w dawkach dzielonych: 2 x 0,6 l/ha (+ Dash HC 0,6 l/ha).

– System dawek dzielonych jest bardzo korzystny dla roślin strączkowych. I chociaż wiadomo, że niektóre herbicydy uszkadzają uprawy strączkowe, w przypadku zastosowania Corum rośliny będą całkowicie bezpieczne – zapewniał Tomasz Jaskulski.

Preapart Corum wyróżnia się także wysoką elastycznością terminu stosowania i łatwością w użyciu. Najwyższą skuteczność zapewnia stosowanie herbicydu, gdy chwasty osiągają wysokość ok. 2-3 cm (od fazy liścienia do czterech liści właściwych), a temperatura powietrza wynosi od 12 do 26oC.

Skuteczna ochrona kukurydzy
Kolejnym produktem, na który zwracają uwagę przedstawiciele firmy BASF jest WING P. To herbicyd znany już producentom kukurydzy. Przeznaczony jest do przedwschodowego zwalczania jednorocznych chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych.

 

\"\"

Monika Komińczyk z BASF Polska zaprezentowała herbicyd WING P przeznaczony do walki z chwastami w kukurydzy

 

Kukurydza jest rośliną wyjątkowo wrażliwą na zachwaszczenie, dlatego tak wiele uwagi poświęca się ochronie herbicydowej tej uprawy.

– Chwasty wyjątkowo nie sprzyjają uprawom kukurydzy. Dzieje sie tak, ponieważ kukurydza siana jest w międzyrzędach, siew jest punktowy. A większość chwastów może kiełkować w temperaturze niższej niż kukurydza. Dlatego musimy pamiętać, że błędy w odchwaszczaniu kukurydzy są dla wysokości i jakości plonu dużo bardziej niebezpieczne niż w przypadku innych upraw – wyjaśnia Monika Komińczyk z BASF Polska.

Preparat zawiera dwie substancje aktywne. Pierwszą z nich jest pendimetalina, która powoduje zahamowanie podziału komórek. Substancja ta jest głównie pobierana przez podziemne części rośliny tuż po skiełkowaniu na etapie rozwoju siewek. Ze względu na mechanizm działania pendimetalina jest skuteczna na młode chwasty, w czasie kiełkowania i podczas wschodów. Natomiast druga substancja – dimetenamid – powoduje u roślin wrażliwych hamowanie i blokadę wzrostu niedługo po skiełkowaniu.

– WING P charakteryzuje sie wyjątkową skutecznością. Zwalcza wszystkie najważniejsze chwasty w uprawie kukurydzy, a więc chwastnicę jednostronną, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, przytulię czepną, rdest powojowy czy tobołek polny – wyjaśnia Monika Komińczyk.

Producenci kukurydzy cenią WING P z jeszcze jednego powodu. Otóż produkt ten jest wyjątkowo bezpieczny dla uprawy, a więc nie powoduje żadnych objawów fitotoksyczności. Jest to istotne, ponieważ kukurydza od momentu siewu zachowuje cały swój potencjał plonotwórczy.

– Nie występują także żadne objawy zahamowań wzrostu – dodaje Monika Komińczyk.

WING P jest też bezpieczny dla roślin następnych.

– Rolnik może uprawiać na tym samym polu inne rośliny, nie obawiając się wystąpienia objawów fitotoksyczności – wyjaśnia Komińczyk.

Zdaniem ekspertów z BASF, w uprawie kukurydzy coraz popularniejsze stają sie zabiegi przedwschodowe. WING P to idealne rozwiązanie dla tych rolników, którzy zdecydują się na wczesną ochronę.

Zadbaj o zdrowe pole
Uruchomiony w ubiegłym roku przez BASF serwis Zdrowe Pole informujący o zagrożeniach patogenowo-pogodowych stał się dla wielu rolników narzędziem pomocnym w ochronie upraw zbóż i rzepaku. Dlatego firma postanowiła wprowadzić nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwią rolnikom podejmowanie decyzji w zakresie wykonywania zabiegów.

– Już od 1 marca w każdy wtorek wszyscy rolnicy zarejestrowani w serwisie będą otrzymywać specjalne raporty zagrożeniowe. Znajdą sie w nich zalecenia dotyczące ochrony upraw, opisy patogenów, pogoda oraz stan roślin – wyjaśnia Jarosław Muczek z BASF Polska.

W tym roku firma uruchamia także system ostrzeżeń dla upraw warzywniczych.

Kamila Szałaj, fot. Renata Struzik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here