Nowe rozwiązania w żywieniu zwierząt – podsumowanie projektu

W dniach 20-21 maja 2025 roku w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe”, której celem było upowszechnianie dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie.

Nowe rozwiązania w żywieniu zwierząt – podsumowanie projektu, fot. MRiRW

W ramach projektu utworzono 91 obiektów demonstracyjnych na terenie całej Polski, gdzie przeszkolono ponad 3300 rolników. W konferencji uczestniczyło ponad 200 osób, w tym przedstawiciele nauki, doradztwa oraz rolnicy zaangażowani w demonstracje. Wydarzenie było również transmitowane online.

Znaczenie krajowych źródeł białka

Wiceminister Stefan Krajewski, otwierając konferencję, podkreślił wagę promowania krajowych źródeł białka roślinnego w produkcji pasz.

Rośliny bobowate wpisują się w strategie ochrony gleby, klimatu i różnorodności biologicznej – mówił sekretarz stanu. – Projekt odegrał kluczową rolę w popularyzacji innowacyjnych rozwiązań poprzez demonstracje prowadzone bezpośrednio w gospodarstwach.

Realizacja i efekty projektu

Podczas konferencji przedstawiono założenia i efekty projektu, omawiając wyniki produkcyjne uzyskane w obiektach demonstracyjnych oraz rekomendacje dotyczące wykorzystania roślin białkowych w żywieniu zwierząt.

Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Henryk Skórnicki, zaznaczył, że zaangażowanie różnych partnerów w proces wdrażania wiedzy rolniczej było kluczowe dla sukcesu projektu.

Włączenie rolników w wymianę doświadczeń podczas demonstracji pozwoliło na osiągnięcie zakładanych celów projektu – podkreślił Skórnicki.

Partnerzy i finansowanie projektu

Projekt został zrealizowany przez konsorcjum, w skład którego weszły:

  • Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu (lider projektu),
  • Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych,
  • Instytut Zootechniki w Balicach – Państwowy Instytut Badawczy,
  • 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całej Polski.

Operacja została przeprowadzona w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Podsumowanie projektu i perspektywy na przyszłość

Projekt wykazał, że praktyczne demonstracje skutecznie wspierają wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, pomagając rolnikom zwiększyć efektywność produkcji pasz oraz korzystać z lokalnych źródeł białka.

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zatrzymać młodych na wsi? KE szykuje miliardy euro dla rolników

Temat odnowy pokoleniowej wsi zdominował nieformalne spotkanie unijnych ministrów rolnictwa, które odbyło się w Warszawie w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Uczestniczyli w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics