Nowości i plany Syngenta na ten rok

Nowa struktura firmy, plany rejestracyjne produktów, a także innowacyjne rozwiąznia w ochronie zbóż to główne tematy tegorocznej konferencji prasowej dla przedstawicieli wiodących mediów rolniczych.

Spotkanie zorganizowano 7. lutego w Wieńcu-Zdrój w przeddzień trzeciego już spotkania w ramach tegorocznych konferencji zimowych dla klientów Syngenta.

Marek Łuczak, prezes Syngenta Polska


Plany na 2018 rok


Podczas konferencji zaprezentowano wyniki dla rynku środków ochrony roślin w 2017 roku oraz przedstawiono plany rozwojowe na 2018 rok.

„Nasze plany na ten rok to skuteczne wprowadzenie fungicydu Elatus. Będzie on nowym standardem i kamieniem milowym jeśli chodzi o ochronę zbóż przed chorobami grzybowymi. Mamy do przeprowadzenia również sporo zadań strukturalnych. Organizacja polska łącznie z organizacją w krajach bałtyckich 1. stycznia połączyła się z Czechami i Słowacją i nasze prace w 2018 roku będą zmierzały do tego żeby skonsolidować te 6 krajów” – powiedział Marek Łuczak, prezes Syngenta Polska.


Aż 11 rejestracji w 2018 r.


W 2018 roku Syngenta zamierza skończyć procesy rejestracyjne dla co najmniej 11 preparatów. Będą to preparaty bardzo innowacyjne niemal dla wszystkich upraw, m.in.: Moddus ME, Amistar Gold, Tern, Avoxa, Traxos, Vibrance, Vibrance Trio, Vibrance SB, Bravo Premium oraz Gardo Gold.


Segmenty wiodące


Wyzwania firmy na 2018 rok to przede wszystkim skupienie się na 3 głównych obszarach: zboża, rzepak, kukurydza: „Jeśli chodzi o portfolio to niewątpliwie produkt Elatus Era, który jest nowością” – powiedział Adam Ciaś, dyrektor sprzedaży Syngenta.


Rolnictwo zrównoważone w praktyce


W zakresie rolnictwa zrównoważonego firma kontynuuje projekt ogłoszony w 2013 roku: The Good Growth Plan. „Jest to projekt w ramach którego skupiamy się na trzech filarach: Po pierwsze większa wydajność upraw, przy zachowaniu zasobów naturalnych. Tutaj  naszym sztandarowym projektem jest – Hyvido – Akademia Jęczmienia Hybrydowego"– powiedziała Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych Syngenta Polska. "Drugim filarem jest projekt, który skupia się na bioróżnorodności i ratowaniu ziemi uprawnej. W Polsce dalej będziemy prowadzili akcję na rzecz owadów zapylających, czyli projekt Operation Pollinator, w ramch którego dostarczamy rolnikom, pszczelarzom, wszystkim chętnym mieszanki miododajne. Trzecim filarem jest szeroko pojmowane bezpieczeństwo w rolnictwie i nasz sztandarowy projekt Rolnictwo Odpowiedzialne, czyli cykl w zakresie bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin" – dodała  Wawerek.


Stawiamy na internet!


Przedstawiciele firmy podkreślali jak cennym kanałem komunikacji z klientami jest internet.  Wg badań 82% rolników korzysta z internetu regularnie, a aż 72% używa go codziennie. Do końca 2019 roku 80% ruchu w internecie będą generować materiały video. „Nasze działałania również zmierzają w tym kierunku. Będziemy starali się wyjść naprzeciw naszym partnerom biznesowym” – podsumowała Agnieszka Długosz-Trąbińska, Syngenta Polska.

 

Nowa era w ochronie roślin


Spotkanie zdominowała nowość Syngenta do ochrony zbóż – środek Elatus Era.  Zawiera on 2  mocne substancje aktywne – Solatenol oraz Protiokonazol, które stanowią idealne, kompletne rozwiązanie w ochronie zbóż.  Zastosowanie fungicydu w fazie liścia flagowego zapewni nie tylko długotrwałą ochronę, ale przede wszystkim znaczny wzrost plonu. Elatus Era posiada bardzo szeroką rejestrację we wszystkich zbożach tj. pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary, pszenżyto ozime oraz żyto. Elastyczne okno stosowania wyróżnia produkt na rynku, zgodnie z rejestracją można go stosować od fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31-69) dla pszenicy, żyta i pszenżyta, natomiast dla jęczmienia od fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31-59). Idealnie sprawdzi się w tzw. zabiegu T-2, czyli drugim zabiegu fungicydowym, a najbardziej optymalne okno stosowania przypada na fazę BBCH 37.


8 lutego w tym samym miejscu fima gościła czołowych klientów. Najważniejszym tematem była prezentacja zintegrowanej oferty dla uprawy zbóż. Wykłady wygłaszali uznani eksperci: dr Marta Damszel z UWM w Olsztynie prezentowała najnowsze informacje o zagrożeniach związanych z patogenami zbóż, a dr Marek Miszczyk z IOR w Sośnowicach przybliżył temat podrabianych środków ochrony roślin.

Rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego, a w szczególności techniki efektywnej aplikacji i zapobiegania znoszeniu środków ochrony roślin przedstawiła firma Kverneland. Ofertę dla rolników zaprezentowała także firma Bolte – dystrybutor odzieży ochronnej.

W programie konferencji jak co roku nie zabrakło okazji do mniej formalnych rozmów i wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami spotkania oraz ekspertami Syngenta. Tradycyjnie odbyła się również loteria konferencyjna z wyjątkowo atrakcyjną nagrodą główną – voucherem do biura podróży o wartości aż 6.000 zł.

Tekst i fot.: Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here