Nowy fundusz pomocy dla rolników dotkniętych znacznym spadkiem dochodów

Nowy fundusz pomocy dla rolników dotkniętych znacznym spadkiem dochodów – taka propozycja znalazła się w rządowym projekcie ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Projekt wrócił w środę do dalszych prac w podkomisji.

 

\"rolnictwo,

 

Nowe przepisy mają zapewnić rolnikom stabilne dochody w sytuacji, kiedy nie otrzymują zapłaty za sprzedane produkty rolne lub jest ona znacznie niższa. W projekcie zakłada się utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Agencję Rynku Rolnego.

Podstawą funkcjonowania Funduszu mają być wpłaty w wysokości 0,2 proc. wartości netto kupowanych produktów rolnych. Pieniądze będą odprowadzać m.in. firmy skupujące. Ponadto dochodami Funduszu będą odsetki bankowe od zgromadzonych środków oraz oprocentowanie lokat, zapisy i darowizny, inne dochody oraz środki odzyskane przez Fundusz z tytułu roszczeń po wypłacie rekompensat.

Środki zgromadzone w Funduszu będą wypłacane producentom rolnym jako rekompensaty w sytuacji, gdy w gospodarstwie rolnym, rybackim lub w dziale specjalnym produkcji rolnej dochody obniżą się o ponad 30 proc. w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat albo z wybranych trzech lat w ostatnich pięciu latach, ale bez najwyższych i najniższych wartości.

Czytaj także:

Inspekcja Weterynaryjna będzie nadzorować produkcję i sprzedaż przez rolników żywności z gospodarstw?
Koniec z marnowaniem żywności. Posłowie mają dwie propozycje

Spadek dochodów w gospodarstwie, uprawniający do rekompensaty, może być spowodowany m.in. przez klęski żywiołowe czy nieuzyskanie zapłaty za towar oraz gdy dochody zaczną spadać z powodu obniżki cen produktów rolnych, wywołanej np. przez spekulacje rynkowe. Wnioski o wypłatę rekompensat będzie przyjmował oddział terenowy Agencji Rynku Rolnego od 1 lutego do 31 marca. Rekompensata będzie mogła pokryć maksymalnie 70 proc. utraconych dochodów netto.

Teraz projekt ponownie wrócił do dalszych prac w podkomisji.

Readakcja AgroNews, fot. flickr.com/Tax Credits

Źródło: Sejm RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here