O kondycji drzew owocowych oraz upraw warzywniczych

Według informacji podanych przez GUS, mimo opóźnień w wegetacji, kwitnienie drzew owocowych wiosną br. na ogół przebiegało w sprzyjających i stabilnych warunkach pogodowych (podane informacje oparte są na ocenach upraw, przeprowadzonych w pierwszej dekadzie maja bieżącego roku) – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej. Na ogół nie zanotowano wiosennych przymrozków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kondycję roślin.

 

\"Wiosenna

 

Również mimo mniejszej ilości pszczół, warunki do zapylania kwiatów były wyjątkowo korzystne, dlatego, wbrew wcześniejszym obawom, zawiązywanie owoców było na ogół dobre. Oprócz śliw, obfite kwitnienie można było obserwować w przypadku czereśni, wiśni oraz grusz. Kwitnienie jabłoni było natomiast uzależnione od ich odmiany. Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych (prof. E. Makosz) wskazuje, że przymrozków w czasie kwitnienia nie zaobserwowano również w innych krajach zachodniej i środkowej Europy.

Jest to czynnikiem pozytywnym w kontekście tegorocznych zbiorów jabłek w tych regionach, jednak według TRSK, na podstawie tych informacji nie można prognozować ich wysokości. Warunki atmosferyczne sprzyjały wschodom warzyw gruntowych, mimo również notowanych opóźnień w siewach na terenie całego kraju.

Czytaj także:
Do ARiMR po wsparcie na zalesianie gruntów rolnych!

Przyroda nadgania opóźnienia
Stan sadów po zimie

Optymalne warunki wilgotnościowo-termiczne dla kiełkowania i wschodów pozwoliły w znacznym stopniu przyspieszyć wegetację. Tylko lokalnie stwierdzono problemy z dostateczną wilgotnością gleby, a także zaobserwowano zjawiska ekstremalne, takie jak silne ulewy czy też gradobicia.
 

Mimo jednak dobrej wegetacji na wczesnym etapie sezonu, GUS ocenia, że zbiory warzyw gruntowych w tym roku będą z pewnością opóźnione. Z pewnym prawdopodobieństwem zbiór warzyw wczesnych może pokryć się w czasie ze zbiorem warzyw średniowczesnych.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here