Obrót ziemią pod lupą KE. Nowe wytyczne uderzają w polskie prawo

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj wytyczne dotyczące obrotu ziemią w państwach unijnych. Chodzi o to, by ograniczenia wprowadzane przez poszczególne kraje nie powodowały nadmiernej spekulacji w obrocie gruntami i koncentracji ich własności. Sprawa odnosi się także do Polski.

\"rolnik,


Wytyczne Komisji Europejskiej mają pomóc państwom członkowskim uregulować sprzedaż gruntów rolnych i chronić je przed spekulacjami, nadmierną koncentracją i zawyżaniem lub zaniżaniem cen.

– Państwa członkowskie UE mają prawo ograniczyć sprzedaż gruntów rolnych, by zachować charakter społeczności rolniczych i promować zrównoważone rolnictwo. Ale muszą jednocześnie przestrzegać prawa UE, w szczególności zasad swobodnego przepływu kapitału – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Wytyczne komisji przewidują, że dopuszczalne są ograniczenia takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na zakup ziemi czy ograniczenia wielkości gruntów, które mają zostać nabyte.

Ale, zdaniem Komisji, państwa członkowskie nie mogą wprowadzać obowiązku uprawy ziemi przez nabywającego ani zabraniać firmom kupowania ziemi. Nie mogą także wymagać kwalifikacji rolniczych.

Komisja podkreśla jednocześnie, że decyzję o wprowadzeniu i sposobie kontroli sprzedaży gruntów rolnych każde państwo podejmuje samodzielnie.

W Polsce ustawa o obrocie ziemią weszła w maju 2016 roku. Ma ona chronić grunty przed niekontrolowanym wykupem przez obcokrajowców.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here