Od 17 października ARiMR będzie wypłacać zaliczki na dopłaty

Dobra wiadomość dla wszystkich rolników. W tym roku wypłaty dopłat bezpośrednich ruszą już 17 października. Na konta gospodarzy trafi łącznie 14,6 mld zł.

 

\"rolnictwo,

 

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku uda się uniknąć opóźnień, jakie miały miejsce rok temu przy wypłacie dopłat. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że jest już gotowa na realizację wypłat za 2016 rok.

– Agencja dostosowała system informatyczno-księgowy do wypłacania zaliczek – poinformował podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes ARiMR.

W tym roku Komisja Europejska zgodziła się na podwyższenie do 70 proc. wysokości wypłacanych w 2016 r. zaliczek dopłat bezpośrednich.

Poza tym w połowie października ruszą też wypłaty płatności obszarowych, w tym ONW z PROW 2014-2020 i rolnośrodowiskowych z PROW  2007-2013. Na ich realizację zostanie przeznaczona kwota ok. 2,7 mld.

Reszta środków w ramach dopłat bezpośrednich trafi do rolników od 1 grudnia.

Ruszają kolejne nabory
Jeszcze we wrześniu i w pierwszych dniach października będzie można składać wnioski na trzy działania finansowane z PROW. Od 12 września do 11 października ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty na przekazywanie małych gospodarstw innym rolnikom. Pula środków na to działanie wynosi  500 mln zł.  Z kolei od 29 września do 28 października będzie można ubiegać się o wsparcie na przetwórstwo i marketing produktów rolnych. Do rozdysponowania jest 120 mln zł.  Dużo większa pula środków jest natomiast do wykorzystania w programie „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Nabór wniosków na to działanie rusza od 30 września i potrwa do 28 listopada.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here