Od zera do milionera – rozmowa z \” Królem rozsad warzyw\”- Grzegorzem Krasoniem

GRZEGORZ KRASOŃ, współtwórca i współwłaściciel, wraz z żoną Agatą, nowoczesnego Gospodarstwa Ogrodniczego „Krasoń” w Piaskach k. Piotrkowa Trybunalskiego specjalizującego się od kilkunastu lat w produkcji szklarniowej rozsad pomidora, ogórka, papryki i innych warzyw.

 

\"\"

 

Gospodarstwo „Krasoń”, produkując rocznie na 5 ha szklarni blisko 200 mln rozsad warzyw o niezwykle wysokiej jakości, w powszechnej opinii uchodzi za największego w branży producenta w Polsce oraz potentata w skali europejskiej. Ostatnio Gospodarstwo „Krasoń” przekształciło się w Grupę Producentów Rozsad Krasoń Sp. z o.o. Zmiana ta podyktowana była koniecznością usprawnienia logistycznego i chęcią ubiegania się o środki unijne. Teraz funkcjonuje jeden centralny punkt zamówień i dystrybucji, z którego obsługiwani są odbiorcy z kraju i zza granicy, m.in. z: Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Rosji i Niemiec. W „fabryce rozsad” w Piaskach znajduje zatrudnienie 130 osób. Rodzina Krasoń dzierżawi ponadto 6 ha szklarni w Złotowie, w których wytwarza się na wielką skalę pomidory i ogórki na owoc. Gospodarstwo Ogrodnicze „Krasoń” – z uwagi na swe wielce znaczące wyniki gospodarcze – uzyskało w 2001 r. tytuł Mistrza Krajowego AgroLigi oraz było 2-krotnie (w l. 2002 i 2003) nominowane do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Agata i Grzegorz Krasoń legitymują się także tytułami:  „Złoty Rolnik 1990-2005” oraz „Ludzie AgroSukcesu’2009” w konkursie redakcji AGRO.

Rozmowa z GRZEGORZEM  KRASONIEM, współtwórcą i współwłaścicielem Gospodarstwa Ogrodniczego „Krasoń” W Piaskach, nominatem do tytułu Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2013

– Panie prezesie, czy pamięta Pan taką oto scenę, kiedy to w przededniu  wejścia Polski do Unii Europejskiej do Gospodarstwa Ogrodniczego Krasoń w Piaskach k. Piotrkowa zawitali Francuzi, specjalizujący się w produkcji rozsad warzyw. Po tym, co zobaczyli i usłyszeli, byli pełni podziwu dla dokonań Pańskiego gospodarstwa,  ale jednocześnie mieli nietęgie miny przy pożegnaniu. Czyżby nie spodziewali się, że w Polsce mógł im wyrosnąć taki konkurent?!

      – Pewnie, jest coś na rzeczy… Zresztą do takich i podobnych reakcji zdążyliśmy się już  z żoną przyzwyczaić. Od lat bowiem mamy okazję gościć w naszych szklarniach wielu zwiedzających, którzy nie szczędzą nam słów uznania, ale zarazem nie kryją niedowierzania, że wszystko to mogło być możliwe za życia właściwie jednego pokolenia rodziny Krasoń.

– Z tego, co wiadomo, Pana przygoda z ogrodnictwem szklarniowym zaczęła się w latach 70. ub. wieku, kiedy uczęszczał Pan jeszcze do podstawówki.

     – Rzeczywiście, jako dziecko po powrocie ze szkoły najpierw biegłem do „swoich” roślinek w szklarni – rodzice mieli wówczas 2000 m2 „pod szkłem”. Już wtedy musiałem połknąć bakcyla szklarniowego. Kiedy przyszedł czas na szkołę średnią, wybór mógł być tylko jeden – Technikum Ogrodnicze w Widzewie. 5 lat spędzone w jego murach jeszcze bardziej pobudziły moją fascynację ogrodnictwem szklarniowym. Nie wyobrażałem sobie, że mógłbym w życiu robić coś innego niż zajmować się roślinami pod szkłem. Jako dyplomowany technik-ogrodnik przez 6 lat pracowałem w gospodarstwie szklarniowym rodziców. A kiedy w 1985 r. ożeniłem się z Agatą, moi rodzice w prezencie dali nam szklarnie o powierzchni 250 m2. Odtąd na swoim uprawialiśmy: pomidory, gerbery, chryzantemy, rzodkiewki… Interes szedł dobrze, toteż przez 3 lata udało się nam zarobić na pół hektara tuneli foliowych. Zaczęliśmy w nich produkować na rynek pomidory i ogórki.

– Inni też wówczas w Polsce produkowali warzywa w  szklarniach i „pod folią”, ale nie zaszli tak daleko jak Wy w Piaskach.

     – Czasami o wszystkim decyduje przypadek… Tak było z nami. Przełomowym dla nas okazał się rok 1996, kiedy to – po długich namowach św.p. Pawła Różańskiego z firmy nasiennej Syngenta Seeds – dałem się przekonać, by zająć się szklarniową hodowlą rozsad.
Nie każdy ogrodnik, co oczywiste, ma predyspozycje i chęci, żeby robić coś więcej ponad rzemieślniczą produkcję dorodnych warzyw. Nam się to udało. Wspólnie z Pawłem jeździliśmy do Holandii.Tam poznawałem tajniki produkcji rozsad. W 1996 r. zdecydowaliśmy z żoną, że przestawiamy nasze gospodarstwo na produkcję wyłącznie rozsad warzyw.

– A to oznaczało, że musicie mieć własną szklarnię z prawdziwego zdarzenia.

 – I ją błyskawicznie zbudowaliśmy! W nowej szklarni o pow. 0,5 ha już w roku następnym mogliśmy wyprodukować na rynek 2,5 mln szt. rozsad warzyw. Wszystkie rozeszły się na pniu. To nas utwierdziło co do słuszności obranej drogi i zmobilizowało do myślenia o dalszym inwestowaniu w szklarnie, w których będziemy mogli produkować więcej i więcej rozsad warzyw.

– I produkcja rozsad warzyw w Gospodarstwie Ogrodniczym „Krasoń” z roku na rok wzrastała.

    – Istotnie. Odbiorcami naszych rozsad stawały się zarówno potężne chłodnie, jak np. Bonduelle czy Unifreze – nabywające po kilka milionów sztuk rocznie, duże gospodarstwa ogrodnicze kupujące po kilkaset tysięcy sztuk, jak i drobni indywidualni klienci, których potrzeby sięgały kilkuset sztuk rozsad. Naszymi stałymi partnerami stały się też wtedy, i są nam wierni po dziś dzień, liczne firmy nasienne i nawozowe oraz specjalizujące się w produkcji podłoża szklarniowego na terenie całego kraju. Dużym udogodnieniem dla odbiorców rozsad z logiem „Krasoń” stało się to, że jesteśmy w stanie  własnym transportem specjalistycznym dostarczyć je w określonym terminie i pod wskazany adres. Rynek stawał się coraz bardziej chłonny. Nasza produkcja rozsad też musiała rosnąć z roku na rok.

– A do tego potrzebne były coraz większe i coraz bardziej nowoczesne szklarnie.

     – Aby sprostać potrzebom jeszcze szybciej rozwijającego się rynku, rzeczywiście, musieliśmy stawiać co kilka lat nowe szklarnie. Obecnie mamy w Piaskach 5 ha pod szkłem i wyprodukowaliśmy w 2012 r. ponad 190 mln rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych. A nasze gospodarstwo szklarniowe, co podkreślam z satysfakcją, pod względem zastosowanych w nim technologii, uznawane jest za jedno z najbardziej nowoczesnych w Europie. Znawcy przedmiotu szacują, że Gospodarstwo Ogrodnicze „Krasoń”, obsługując 20 proc. rynku krajowego, jest liderem w Polsce w produkcji rozsad warzyw o najwyższej jakości.

– Imponujące osiągnięcie, tym bardziej, jeśli zważyć, że dojście do tak wysokiego pułapu zajęło Wam raptem kilkanaście lat…

     – Stało się to możliwe, dzięki zarówno najwyższej jakości oferowanego przez nas towaru, jak i umiejętnej promocji tego wszystkiego, co my w naszych szklarniach robimy. W tym celu np. co roku organizowaliśmy w gospodarstwie Dzień Otwartych Drzwi, w którym uczestniczyły setki przyszłych odbiorców naszych rozsad. Nigdy nie żałowaliśmy pieniędzy na promocję i reklamę. Nie opuszczaliśmy żadnej liczącej się wystawy branżowej w kraju, jak choćby tradycyjnych  Krajowych Dni Ogrodnika w Gołuchowie k. Kalisza, czy wielkiej Wystawy Ogrodniczej Horti Fair w Amsterdamie. Nie odmawialiśmy też udziału w roli prelegentów w licznych seminariach, organizowanych przez firmy ogrodnicze. Największego „kopa” reklamowego, co podkreśla moja żona Agata, a ja się z tym zgadzam, dostaliśmy w 2001 r., kiedy to wybrano nas na Krajowego Mistrza AgroLigi. To dzięki temu konkursowi usłyszała o nas niemal cała Polska. A to z kolei przekuło się w dodatkowe miliony zamawianych u nas rozsad warzyw.

Jak radzi sobie Pan z organizacją tak ogromnego przedsięwzięcia gospodarczego?

     – Akurat w tym względzie mamy z żoną dodatkowy powód do satysfakcji: udało nam się dopracować takiego modelu zarządzania, w ramach którego my jako właściciele podejmujemy wyłącznie decyzje strategiczne i reprezentujemy Gospodarstwo Ogrodnicze  „Krasoń” na zewnątrz, natomiast zatrudnione przez nas kadry menedżerskie i technologiczne – na bieżąco, bez naszej ingerencji, kierują produkcją ogrodniczą i jej dystrybucją. Dzięki temu – od ładnych kilku lat możemy mieć znacznie więcej czasu dla siebie, dla rodziny, a nawet pozwolić sobie na wyjazd za granicę, i to nie tylko w celach służbowych.

– A czy udało się Wam zaszczepić zamiłowanie do ogrodnictwa swoim dzieciom? Czy upatrujecie w nich swoich następców?

     – Dochowaliśmy się trójki dzieci. Najstarszy syn Michał, po Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to – podobnie jak ja – pasjonat ogrodnictwa. W imieniu rodziny – współzarządza dzierżawionym przez nas Złotowskim Przedsiębiorstwem Ogrodniczym na 6 ha „pod szkłem”, w którym produkuje się pomidory i ogórki na owoc. Młodszy syn Marcin studiuje stosunki międzynarodowe ze specjalizacją gospodarka światowa i biznes międzynarodowy na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Synowie tworzą zgrany duet.  Już obecnie wyłącznie na ich głowach pozostają kwestie handlu zagranicznego, na który od kilku lat mocno stawiamy w naszej firmie, i który rozwija się obiecująco, zwłaszcza na kierunku wschodnim. Córka Marta, nasza najmłodsza latorośl, która studiuje bezpieczeństwo wewnętrzne  w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej nie ma jeszcze sprecyzowanych planów co do swojej przyszłości zawodowej. Rzecz jasna, jako rodzice, chcielibyśmy, by swoją przyszłość związała  z… Gospodarstwem Ogrodniczym „Krasoń”.


 Rozmawiał: Leon Wawreniuk

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE