Odszkodowania dla rolników za grunty zajęte pod infrastrukturę. KRIR wnioskuje do ministra

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o dokonanie zmian w przepisach dotyczących warunków ustalania odszkodowań i rekompensat za grunty rolników zajmowane pod budowę linii energetycznych, kolejowych oraz dróg. Obecnie obowiązujące przepisy nie uwzględniają w pełni wszystkich aspektów, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw rolnych.

Odszkodowania dla rolników za grunty zajęte pod infrastrukturę. KRIR wnioskuje do ministra

Przy aktualnych zasadach wyceny odszkodowań nie bierze się pod uwagę dodatkowych trudności, jakie napotykają rolnicy w wyniku prowadzenia działalności rolniczej na gruntach sąsiadujących z terenami zajętymi pod budowę infrastruktury energetycznej, kolejowej i drogowej.

Wprowadzenie ograniczeń, takich jak trudniejszy dostęp do pól, konieczność stosowania alternatywnych dróg dojazdu czy zmiana metod uprawy, znacząco wpływają na efektywność i opłacalność produkcji rolniczej. Ponadto, aktualne przepisy nie uwzględniają również spadku wartości gruntów przylegających do tych, które zostały zajęte pod budowę infrastruktury. Bliskość takich instalacji często negatywnie wpływa na wartość rynkową pozostałych terenów rolnych, co prowadzi do strat finansowych dla ich właścicieli.

W związku z powyższym, zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach, które uwzględnią wnioski zgłaszane przez kolejnych rolników przy zmianie lokalizacji budowy infrastruktury ewentualnie ustalaniu odszkodowań i rekompensat” – czytamy we wniosku KRIR.

Pismo KRIR >>>

Jan Marciszewski
KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Czerwiec z największą rejestracją nowych przyczep. Która firma liderem?

W czerwcu 2024 r. zarejestrowano 590 szt. nowych przyczep rolniczych i jest to dotychczas miesiąc z największą liczba rejestracji nowych przyczep. To o 216...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics