Ognisko ASF w gminie Hajnówka zlikwidowane w ciągu 24 godzin

– Ognisko ASF w gminie Hajnówka już zostało zlikwidowane – poinformował resort rolnictwa.

 

\"rolnictwo,

 

–  Natychmiastowe działania podjęte po stwierdzeniu wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie położonym w gminie Hajnówka umożliwiły likwidację ogniska choroby w ciągu 24 godzin – czytamy w oświadczeniu ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w gospodarstwie pod Hajnówką wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń – poinformowało w piątek ministerstwo rolnictwa. Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami w związku z tą chorobą. Stado liczyło 292 sztuki.

Jest to czwarte ognisko choroby u świń od 17 lutego 2014r., czyli od stwierdzenia pierwszego przypadku ASF u dzików. Ostatnie ognisko u świń stwierdzono 31 stycznia 2015r. w powiecie białostockim.

W gospodarstwie znajdującym się na obszarze objętym ograniczeniami, działania Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie likwidacji świń oraz wywozu ich zwłok do utylizacji zostały już zakończone. Przeprowadzono również wstępną dezynfekcję obiektu. Działania koordynował na miejscu Główny Lekarz Weterynarii.

– Świadczy to o prawidłowym, szybkim i zgodnym z przepisami postępowaniu wszystkich organów zaangażowanych w zwalczanie choroby – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.

Wszelkie procedury związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń zostały wdrożone, w tym kontrola i pobieranie próbek w powiązanych gospodarstwach. Wyniki badań dotychczas pobranych próbek są ujemne.

– Sytuacja  w ognisku choroby jest pod pełną kontrolą służb weterynaryjnych. Kontynuowane są dalsze czynności w celu wykluczenia możliwości rozprzestrzenienia się choroby do innych gospodarstw – informuje resort rolnictwa.

I przypomina, że miejsce wystąpienia ogniska choroby znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami, w związku z tym, obecnie nie istnieje potrzeba rozszerzania stref, na których obowiązywać miałyby dodatkowe restrykcje.
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here