Oleiste: jest dużo gorzej niż przed rokiem

Copa- Cogeca udostępniła nowe dane liczbowe dla produkcji roślin oleistych w UE-27, które pokazują spadek produkcji i potrzebę bardziej intensywnych badań.

Copa-Cogeca podała nowe szacunki dla produkcji roślin oleistych dla EU-27 na kampanię 2012/13. Pokazują one spadek produkcji o 3,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym, głównie z powodu niższych plonów. Uświadamia to, jak bardzo potrzebne są badania i innowacje.

Dane udostępniono po przeprowadzeniu oceny sytuacji przez grupę roboczą „Rośliny oleiste i białkowe” .

Gerard Tubery, przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe” Copa-Cogeca, powiedział: „Szacuje się, że tegoroczne zbiory roślin oleistych w UE-27 wyniosą jedynie 27,8 milionów ton, czyli o 3,2% mniej niż w zeszłym roku.  Wynika to częściowo z poważnej suszy w Portugalii i Hiszpanii, która spowodowała ograniczenie zasiewów słonecznika oraz mrozu na wschodzie Europy, przez który zbiory są niższe. Liczby mogą się jeszcze pogorszyć z powodu niskich temperatur w okresie kwitnienia oraz ataków insektów. Ponadto odnotowuje się znaczne różnice pomiędzy regionami. Według prognoz produkcja roślin białkowych w UE również drastycznie spadnie.”

Dodał: „Ekstremalne warunki klimatyczne w Europie, takie jak mrozy bez okrywy śnieżniej i susza, pokazują potrzebę intensyfikacji badań w całej UE, by można było zwiększyć potencjał produkcyjny europejskiego sektora roślin oleistych i białkowych. Rolnikom potrzebny jest szeroki wybór, aby mogli prowadzić uprawy w odpowiednich warunkach mając do dyspozycji szeroką gamę produktów ochrony roślin”.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here