ONZ pracuje nad przywróceniem dostaw żywności i nawozów z Ukrainy, Rosji i Białorusi

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział w ubiegłym tygodniu, że prowadzi intensywne rozmowy z Rosją i innymi kluczowymi krajami, mając nadzieję na porozumienie, które pozwoli na eksport zboża przechowywanego w ukraińskich portach i zapewni, że rosyjska żywność i nawozy (też białoruskie) będą miały nieograniczony dostęp do rynków światowych.

ONZ pracuje nad przywróceniem dostaw żywności i nawozów z Ukrainy, Rosji i Białorusi
ONZ pracuje nad przywróceniem dostaw żywności i nawozów z Ukrainy, Rosji i Białorusi

Ukraina i Rosja zbierają razem prawie jedną trzecią światowej produkcji pszenicy i jęczmienia oraz połowę oleju słonecznikowego, podczas gdy Rosja i Białoruś są drugim i trzecim światowym producentem potasu, kluczowego składnika nawozów.

Liczba osób borykających się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego podwoiła się

Globalny poziom głodu „jest na nowym wysokim poziomie”, a liczba osób borykających się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego podwoiła się w ciągu zaledwie dwóch lat ze 135 milionów przed pandemią do 276 milionów obecnie.

„Nie ma skutecznego rozwiązania kryzysu żywnościowego bez ponownej integracji ukraińskiej produkcji żywności, a także żywności i nawozów produkowanych przez Rosję i Białoruś na rynkach światowych, pomimo wojny” – powiedział Antonio Guterres.

Do osiągnięcia porozumienia jest jeszcze daleko, ponieważ potrzebna jest dobra wola wszystkich stron, w tym Rosji i Zachodu, który nałożył szerokie sankcje na Rosją.

W jakiejś perspektywie Rosja może jednak zgodzić się na odblokowanie ukraińskich portów (Odessa) w zamian za zniesienie sankcji na eksport własnych zbóż i nawozów.

Oznaczać by to mogło przeceny na rynku zbóż, oleistych i nawozów.

Andrzej Bąk
Źródło: ONZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnik zginął pod ładowarką przegubową

Sądeccy policjanci, pod nadzorem prokuratora, ustalają przyczyny i okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło na drodze gminnej w miejscowości Tęgoborze w Małopolsce. 47-letni mieszkaniec...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE