Opłacalność produkcji świń pozostaje niska

Na przełomie 2020 r. i 2021 r. ceny skupu trzody chlewnej osiągnęły swoje minimum lokalne i nastąpił punkt zwrotny w cyklu świńskim.W kierunku wzrostu cen oddziałuje silny popyt przy coraz bardziej zaznaczających się ograniczeniach podażowych.

Opłacalność produkcji świń pozostaje niska
Opłacalność produkcji świń pozostaje niska

Wyższym cenom sprzyjają rosnące ceny pasz

Czynnikiem ograniczającym skalę wzrostu cen jest natomiast słaby początek sezonu grillowego ze względu na chłodną wiosnę. Według ekspertów olejne miesiące przyniosą kontynuację trendu wzrostowego cen trzody chlewnej, czemu sprzyjać będzie wzrost popytu wewnętrznego w UE, głównie ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii.

Przeciwny wpływ będzie miało natomiast osłabienie unijnego eksportu wieprzowiny ze względu na postępującą odbudowę pogłowia trzody chlewnej w Chinach. W efekcie  w obecnym cyklu świńskim ceny nie pobiją ostatniego rekordu z początku 2020 r. Głównym czynnikiem ryzyka dla tego scenariusza jest dalszy przebieg pandemii.

Chrońmy nasze zwierzęta przed upałami

Jakie są prognozy

W okresie I-III 2021r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) spadła o 12,5% r/r wobec wzrostu o 3,3% w analogicznym okresie 2020r. Do silnego obniżenia wartości polskiego eksportu wieprzowiny przyczynił się słabszy popyt zagraniczny ze względu na pandemię, Brexit, a także wysoka ubiegłoroczna baza ze względu na rok przestępny.Cena skupu żywca wyniosłakwietniu5,29zł/kg (-13,0% r/r), a cena pasz dla świń1,73zł/kg(+16,9% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 3,06 wobec 4,12 przed rokiem, wskazując na bardzo silne pogorszenie opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozuje się że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2021r. wyniesie ok.5,60zł/kg oraz 5,00zł/kg na koniec 2022r.

Źródło: Crédit Agricole

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Groźne bakterie w tatarze firmy Łuków. GIS wydał ostrzeżenie!

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w partii tatara wołowego wykryto bakterię Escherichia coli, która produkuje toksynę Shiga. Produkt jest natychmiastowo wycofywany ze sprzedaży. W wyniku...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics