Osoba na rencie strukturalnej będzie mogła dorobić?

Samorząd rolniczy chce, by osoby pobierające rentę strukturalną mogły podejmować dodatkową pracę. Obecnie przepisy tego zabraniają.

 

\"rolnictwo,

 

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o zmianę przepisów w zakresie umożliwienia osobie pobierającej rentę strukturalna podjęcie dodatkowej pracy.
Szmulewicz zwrócił uwagę, że według obowiązujących przepisów, rolnik pobierający rentę strukturalną nie może otrzymywać żadnego wynagrodzenia, które podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

– Wysokość renty strukturalnej jest w wielu przypadkach niewystarczająca do utrzymania gospodarstwa domowego, a dodatkowo osoby ją pobierające przekazały swoje gospodarstwo młodemu rolnikowi i zrezygnowały tym samym z jedynego źródła swojego dochodu. Często osoby w wieku 55-65 lat mogłyby podjąć dodatkową pracę, jednak zabraniają tego (…) przepisy. Co więcej, powyższa ustawa odbiera także prawo do zasiadania w organach takich jak np. rada nadzorcza banku spółdzielczego czy spółka komunalna – argumentuje KRIR.


Szmulewicz zwraca uwagę, że renta strukturalna nie jest rentą chorobową.

– Tak jak w przypadku emerytów pobierających świadczenia z KRUS i ZUS należy umożliwić osobom pobierającym rentę strukturalną podejmowanie pracy i uzyskiwanie dochodów do pewniej wysokości – uważa KRIR.

 

Redakcja AgroNews, fot.:flickr.com/Pictures of money
oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here