Oświetlenie obory

Oświetlenie dzienne w oborach jest koniecznością, jednak tradycyjne okna ścienne przysparzają wielu problemów. Alternatywą dla nich jest stosowanie świetlików kalenicowych – czytamy na portalu agrobudownictwo.pl

Projekt obory, podobnie jak projekt stajni musi uwzględniać zapewnienie zwierzętom dostatecznej ilości dziennego światła. Według norm unijnych powierzchnia okien powinna wynosić od 5 do 10% powierzchni podłogi, co nie tylko wpływa na straty ciepła w budynku, ale przysparza też kolejnych problemów. Po pierwsze, okna muszą być uchylne i umieszczone tak, by unikać przeciągów. Po drugie, aby mieć pewność, że będziemy dostawali dopłaty bezpośrednie, powinny być one, podobnie jak i cały budynek, utrzymane w czystości (co przy oborach towarowych stanowi już problem). Po trzecie okna, a dokładniej szklane szyby ze względu na to, jak łatwo można je uszkodzić, mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt. Jeśli projekt obory jest dobrze przygotowany, szansa na to, że któraś z krów potłucze okno jest niewielka, ale pracownik dokonujący codziennych czynności na hali ma o wiele większe możliwości ku temu. Dlatego też dość powszechnie w oborach stosuje się oświetlenie kalenicowe.

Świetliki kalenicowe są produkowane najczęściej z przezroczystych tworzyw sztucznych jak np. akryl, osadzonych na metalowej ramie i umieszczane na szczycie dachu. Jeśli chodzi o projekt obory, stosowanie świetlików jest ułatwione ze względu na to, iż normy unijne zakładają budowę dachu o nachyleniu co najmniej 20 stopni, więc odpada dobudowywanie dodatkowej konstrukcji w celu ułatwienia montażu. Świetliki, dzięki wbudowanym siłownikom stanowią też element wentylacji i w przeciwieństwie do okien nie powodują przeciągów, będących prawdziwą zmorą jeśli chodzi o projekty budynków inwentarskich. Zapewniają też o wiele bardziej równomierne oświetlenie hali i praktycznie eliminują problem osadzania się wilgoci na wewnętrznych ścianach dachu. Jeśli nasz projekt obory zakłada stosowanie świetlików kalenicowych, możemy być pewni, że zużyjemy mniej prądu na oświetlenie i wentylację przy jednoczesnym zapewnieniu zwierzętom przyzwoitych warunków. Dodatkowo obora z oświetleniem kalenicowym wygląda bardziej nowocześnie i schludnie, co nie jest bez znaczenia, gdy ubiegamy się o dopłaty bezpośrednie dla rolników.

Jak czytamy na portalu agrobudownictwo.pl, świetliki kalenicowe, choć bardziej odporne od okien ściennych na zanieczyszczenia, wymagają jednak odpowiedniej konserwacji, co musi uwzględniać nasz projekt obory. Projekty budynków gospodarczych mają to do siebie, że pozwalają na przeprowadzenie ewentualnych modernizacji, lecz jakiekolwiek zmiany muszą uwzględniać istniejącą infrastrukturę, w tym oświetlenie kalenicowe. Pół biedy, jeśli na skutek "niewielkich przeróbek" mamy problemy z czyszczeniem świetlików, gorzej gdy nie możemy dostać się do siłownika i dokonać niezbędnych napraw, by działała wentylacja. Warto o tym pamiętać, jeśli wybieramy "ekonomiczny" projekt obory z oświetleniem kalenicowym i dopiero w miarę zwracania się kosztów inwestycji zamierzamy ją w pełni wyposażać.

Odpowiednio zaprojektowany i postawiony, docieplony i dobrze oświetlony budynek nie gwarantuje nam wcale przyzwoitych przychodów, gdyż w wypadku niektórych działów produkcji rolnej, jak chociażby owczarstwo, oszczędności trzeba szukać i gdzie indziej.

Źródło: www.agrobudownictwo.pl, fot.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here