Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone będzie kontynułowany na lepszych zasadach

Rolnictwo zrównoważone, jest jednym z pakietów działania Program rolnośrodowiskowy PROW 2007-2013, o wsparcie w ramach którego rolnicy mogą ubiegać się także w roku 2014. Ponadto, ze względu na fakt, że pakiet ten cieszy się dużą popularnością wśród rolników oraz biorąc pod uwagę jego znaczenie dla środowiska, podjęto decyzję o jego kontynuowaniu w następnym okresie programowania, tj. w ramach Działania rolnośrodowiskowo-klimatycznego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020).

 

\"\"

 

 

W porównaniu do poprzedniej wersji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w kolejnej perspektywie programowej, zrezygnowano z wprowadzenia progów degresywności i określono limit powierzchni wspieranej, do której będzie przysługiwać 100% płatność, na poziomie 50 hektarów.


W odniesieniu do wymogów Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone w ramach PROW 2014-2020, należy zwrócić uwagę, że dotyczą one, analogicznie jak w ramach PROW 2007-2013, przede wszystkim:

1.  zastosowania prawidłowego doboru i następstwa roślin w płodozmianie;

2. corocznego opracowania i przestrzegania planu nawozowego opartego na bilansie azotu oraz aktualnej chemicznej analizie gleby, z określeniem zawartości P, K, Mg dawek azotu i potrzeb wapnowania;

3. nieprzekraczania maksymalnej dawki azotu działającego pochodzącego z nawozów mineralnych, naturalnych, organicznych i nawozów organiczno-mineralnych na gruntach ornych nie przekraczających 150 kg N/ha;

4. niestosowanie osadów ściekowych. 
 

Jednocześnie ze względu na fakt, iż w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone płatności są przyznawane tylko do gruntów ornych, zaproponowano rezygnację z wymogów dotyczących trwałych użytków zielonych.

Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone, planowany do wdrożenia w ramach Działania rolnośrodowiskowo-klimatycznego w ramach PROW 2014-2020, jest działaniem równoważnym do jednej z praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. zazielenienia), o których mowa w art. 43 rozporządzenia ws. płatności bezpośrednich, tj. dywersyfikacji upraw, poprzez wprowadzenie wymogu stosowania prawidłowego doboru i następstwa roślin w płodozmianie.


Planuje się, że przewidywana stawka płatności będzie wyższa od obecnej i będzie wynosiła 400 zł/ha.

Marta Nowak-Woźnica na podst. MRiRW
Redakcja AgroNews, fot. sxc

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE