Panele fotowoltaiczne zimą

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym. Jej wydajność uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia, a zatem inną wydajność będzie miała latem, a inną zimą.

Osoby planujące inwestycję w panele fotowoltaiczne często obawiają się, że pogoda w Polsce nie sprzyja ich funkcjonowaniu i zimą instalacja nie będzie wytwarzać prądu.

Panele fotowoltaiczne latem
Panele fotowoltaiczne latem foto:syntezaoze.pl

W okresie letnim instalacja o mocy 1kWp może wytworzyć około 180 kWh miesięcznie, w lutym ok. 60 kWh, w grudniu i styczniu będziemy mieli do wykorzystania ok. 20-30 kWh.

Panele fotowoltaiczne zimą
Panele fotowoltaiczne zimą foto:syntezaoze.pl

Zimą konieczne jest odśnieżanie paneli

Jeśli nadejdzie śnieżna zima, musimy pamiętać o odśnieżaniu paneli, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności aby nie porysować szklanej powierzchni.

Sprzęt czyszczący powinien być wykonany z materiałów nieprzewodzących prądu np. z plastiku, tak aby w razie uszkodzenia instalacji nie doszło do porażenia energią elektryczną. Dwu centymetrowa warstwa śniegu zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego o około 80%, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się do minimum. Zaleganie śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale też właściwości szyby i kąta nachylenia paneli. W Polsce zaleca się nachylenie od 30 do 45° ułatwiające samoczynne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli. Panelom fotowoltaicznym nie straszny jest również mróz. Nowoczesna fotowoltaika pozwala na pracę w temperaturze dochodzącej do -40 stopni!

Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu:

– w nocy,

– przy bardzo silnym zachmurzeniu i mgle,

– przy całkowicie pokrytych śniegiem lub szronem panelach fotowoltaicznych,

– przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.

Poza wymienionymi sytuacjami  instalacja zawsze będzie produkować energię elektryczną na nasze potrzeby.

Michał Pawliczuk Źródło: syntezaoze.pl

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko się zgadza. Dlatego nie wszędzie też warto inwestować. Mało nasłonecznione miejsca, czy mały pobór zużycie to też czynniki które mogą opóźnić zwrot z inwestycji. Dlatego warto dobrze wszystko przeliczyć. Nam realizowali i kalkulowali wszystko z Sun Flash Energy (https://sunflash.pl) i kalkulacja się zgadza a to istotne. Żywotność też bez problemów, póki co zero awarii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here