Panorama Pól – innowacyjne rozwiązania w odżywianiu roślin

Firma Timac Agro Polska tegoroczne centralne spotkanie w ramach cyklu „Panorama Pól” zorganizowała w Zakładzie Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie w Wielkopolsce. Dwa wcześniejsze spotkania odbyły się już w Stacji Oceny Odmian w Chrząstowie i w gospodarstwie w Dębnie. Jutro odbędzie się ostatnie czwarte już spotkanie w Zakładzie Produkcyjno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego "Bałcyny".

Coroczne spotkania polowe w całości poświęcone są nowoczesnym technologiom odżywiania zarówno roślin, jak i samej gleby: „To właśnie tutaj jest najlepsze miejsce by pokazać jak sprawdzają się nasze rozwiązania w praktyce. To właśnie tutaj prezentujemy nasze nawozowe rozwiązania w kukurydzy, buraku cukrowym, rzepaku i zbożach" – podkreślił podczas otwarcia spotkania Paweł Kocel, dyrektor marketingu Timac Agro Polska.

 

\"\"

 

Uprawa kukurydzy

Sekretem dobrego wzrostu kukurydzy jest odpowiednie odżywienie. Optymalne rozwiązania nawozowe dla tej uprawy gwarantują, m.in.: Physiostart i Eurofertil TOP 35 NP, które są nawozami typowo kukurydzianymi zawierającymi najważniejsze dla tej rośliny składniki pokarmowe, takie jak startowa dawka azotu, fosfor, siarka oraz cynk.

„Jeżeli chodzi o nawożenie podstawowe – cała prezentowana plantacja została nawieziona solą potasową. Jeśli chodzi o nawożenie wieloskładnikowe, podstawowym nawozem był Eurofertil TOP 35 NP. Dodatkowo został on wsparty nawozem w formie mikrogranulatu Physiostart, który jest nawozem startowym do ultrazlokalizowanego stosowania, powodującym bardzo dobry rozwój początkowy roślin, szczególnie w fazie rozwoju do 6-8 liścia. O nawożenie azotowe, zadbały produkty z gamy N-PROCESS – SULFAMMO 23 N-PROCESS”- powiedział Wojciech Prokop, product manager Timac Agro Polska.

Uprawa buraka cukrowego

Firma posiada dużą paletę jeśli chodzi o  rozwiązania w nawożeniu tej rośliny. Jak zaznaczył Piotr Smolarek – product manager w firmie Timac Agro: „Zostały tu zastosowane praktycznie wszystkie nasze rozwiązania jeśli chodzi o tę uprawę: wszystkie nawozy przedsiewne, wszystkie nawozy dostosowane do stosowania pogłównego jak i wszystkie nawozy dolistne”.

Na poletkach demonstracyjnych można było porównać nawozy stosowane pod korzeń, zawierające innowacyjny fosfor w formule TOP-PHOS – fosfor, który nie uwstecznia się w glebie o odczynie kwaśnym czy też zasadowym, z innymi nawozami dostępnymi na rynku. Ogromnym plusem tejże plantacji pokazowej była możliwość zaprezentowania rolnikom wielu nawozowych kombinacji w różnych uprawach w jednym miejscu.

Uprawa rzepaku i zbóż

Zarówno w rzepaku jak i prezentowanych zbożach: pszenicy i jęczmieniu ozimym zastosowano wszystkie rozwiązania, które firma poleca dla tych upraw. „Mówimy tu o tradycyjnych nawozach przedsiewnych: EUROFERTIL TOP 49 NPS oraz Pinkstart – mikronawóz do nawożenia startowego, dostosowany do mieszania z nasionami rzepaku. Jego granulacja jest tak stworzona, by nawóz tworzył jednorodną mieszaninę z nasionami rzepaku powodując tym samym równomierny wysiew”- podkreślił Bartosz Anioła – product manager Timac Agro Polska.

Zaprezentowano również produkty, które stosuje się pogłównie, na dalszym etapie wegetacji – są to głównie nawozy płynne, takie jak Fertiactil Starter, w rzepaku stosowany w fazie 6-8 liści jesienią.

W rzepaku zastosowano również nawożenie azotowe, które ma na celu zwiększyć efektywność całego systemu nawożenia azotowego. Mowa oczywiście o gamie produktów SULFAMMO N-PROCESS.

Oprócz konsultacji z zakresu odżywiania roślin i agrotechniki, których udzielali doradcy techniczni organizatora, na spotkaniu można było również liczyć na opinię eksperta w dziedzinie nawożenia z UP w Poznaniu – dr Witolda Szczepaniaka, który w ostatnich tygodniach uzyskał habilitację. Na spotkaniu gratulowali mu organizatorzy i uczestnicy, w uznaniu dorobku naukowego i zasług dla praktyki rolniczej.

Organizatorzy imprezy zaprezentowali technologie nawożenia oparte o składniki odżywcze i substancje biostymulujące. Uprawy nawożone tymi produktami rodzą nie tylko wyższe plony, ale także i lepsze jakościowo – ich jakość handlowa w porównaniu z płodami zbieranymi z plantacji, które są uprawiane tradycyjnymi metodami agrotechnicznymi jest znacząco wyższa.

Pomimo nie do końca dobrej pogody, frekwencja dopisała – w spotkaniu udział wzięło nieco ponad 300 rolników z dużych i średnich gospodarstw rolnych. Mieli oni także okazję posilić się solidnie po intensywnej wycieczce po poletkach demonstracyjnych, jak również wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych konkursach i zabawach, animowanych przez organizatorów. Firma Timac Agro Polska szacuje, że łącznie we wszystkich lokalizacjach poletka odwiedzi ponad tysiąc rolników.

Spotkania polowe firmy Timac Agro to doskonała okazja by rolnicy na własne oczy zobaczyli jak innowacyjne rozwiązania firmy sprawdzają się na polu.

 

Tekst i foto: MN
Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Bogdan Konopka: Sytuacja związana z występowaniem grypy ptaków w Polsce jest bardzo poważna

Błyskawicznie rośnie liczba ognisk ptasiej grypy. W ubiegłym roku potwierdzono 51 ognisk grypy ptaków, w tym w połowie kwietnia mamy już 164 ogniska.  Czy...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE