Panorama Pól – innowacyjne rozwiązania w odżywianiu roślin

Firma Timac Agro Polska tegoroczne centralne spotkanie w ramach cyklu „Panorama Pól” zorganizowała w Zakładzie Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie w Wielkopolsce. Dwa wcześniejsze spotkania odbyły się już w Stacji Oceny Odmian w Chrząstowie i w gospodarstwie w Dębnie. Jutro odbędzie się ostatnie czwarte już spotkanie w Zakładzie Produkcyjno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego "Bałcyny".

Coroczne spotkania polowe w całości poświęcone są nowoczesnym technologiom odżywiania zarówno roślin, jak i samej gleby: „To właśnie tutaj jest najlepsze miejsce by pokazać jak sprawdzają się nasze rozwiązania w praktyce. To właśnie tutaj prezentujemy nasze nawozowe rozwiązania w kukurydzy, buraku cukrowym, rzepaku i zbożach" – podkreślił podczas otwarcia spotkania Paweł Kocel, dyrektor marketingu Timac Agro Polska.

 

\"\"

 

Uprawa kukurydzy

Sekretem dobrego wzrostu kukurydzy jest odpowiednie odżywienie. Optymalne rozwiązania nawozowe dla tej uprawy gwarantują, m.in.: Physiostart i Eurofertil TOP 35 NP, które są nawozami typowo kukurydzianymi zawierającymi najważniejsze dla tej rośliny składniki pokarmowe, takie jak startowa dawka azotu, fosfor, siarka oraz cynk.

„Jeżeli chodzi o nawożenie podstawowe – cała prezentowana plantacja została nawieziona solą potasową. Jeśli chodzi o nawożenie wieloskładnikowe, podstawowym nawozem był Eurofertil TOP 35 NP. Dodatkowo został on wsparty nawozem w formie mikrogranulatu Physiostart, który jest nawozem startowym do ultrazlokalizowanego stosowania, powodującym bardzo dobry rozwój początkowy roślin, szczególnie w fazie rozwoju do 6-8 liścia. O nawożenie azotowe, zadbały produkty z gamy N-PROCESS – SULFAMMO 23 N-PROCESS”- powiedział Wojciech Prokop, product manager Timac Agro Polska.

Uprawa buraka cukrowego

Firma posiada dużą paletę jeśli chodzi o  rozwiązania w nawożeniu tej rośliny. Jak zaznaczył Piotr Smolarek – product manager w firmie Timac Agro: „Zostały tu zastosowane praktycznie wszystkie nasze rozwiązania jeśli chodzi o tę uprawę: wszystkie nawozy przedsiewne, wszystkie nawozy dostosowane do stosowania pogłównego jak i wszystkie nawozy dolistne”.

Na poletkach demonstracyjnych można było porównać nawozy stosowane pod korzeń, zawierające innowacyjny fosfor w formule TOP-PHOS – fosfor, który nie uwstecznia się w glebie o odczynie kwaśnym czy też zasadowym, z innymi nawozami dostępnymi na rynku. Ogromnym plusem tejże plantacji pokazowej była możliwość zaprezentowania rolnikom wielu nawozowych kombinacji w różnych uprawach w jednym miejscu.

Uprawa rzepaku i zbóż

Zarówno w rzepaku jak i prezentowanych zbożach: pszenicy i jęczmieniu ozimym zastosowano wszystkie rozwiązania, które firma poleca dla tych upraw. „Mówimy tu o tradycyjnych nawozach przedsiewnych: EUROFERTIL TOP 49 NPS oraz Pinkstart – mikronawóz do nawożenia startowego, dostosowany do mieszania z nasionami rzepaku. Jego granulacja jest tak stworzona, by nawóz tworzył jednorodną mieszaninę z nasionami rzepaku powodując tym samym równomierny wysiew”- podkreślił Bartosz Anioła – product manager Timac Agro Polska.

Zaprezentowano również produkty, które stosuje się pogłównie, na dalszym etapie wegetacji – są to głównie nawozy płynne, takie jak Fertiactil Starter, w rzepaku stosowany w fazie 6-8 liści jesienią.

W rzepaku zastosowano również nawożenie azotowe, które ma na celu zwiększyć efektywność całego systemu nawożenia azotowego. Mowa oczywiście o gamie produktów SULFAMMO N-PROCESS.

Oprócz konsultacji z zakresu odżywiania roślin i agrotechniki, których udzielali doradcy techniczni organizatora, na spotkaniu można było również liczyć na opinię eksperta w dziedzinie nawożenia z UP w Poznaniu – dr Witolda Szczepaniaka, który w ostatnich tygodniach uzyskał habilitację. Na spotkaniu gratulowali mu organizatorzy i uczestnicy, w uznaniu dorobku naukowego i zasług dla praktyki rolniczej.

Organizatorzy imprezy zaprezentowali technologie nawożenia oparte o składniki odżywcze i substancje biostymulujące. Uprawy nawożone tymi produktami rodzą nie tylko wyższe plony, ale także i lepsze jakościowo – ich jakość handlowa w porównaniu z płodami zbieranymi z plantacji, które są uprawiane tradycyjnymi metodami agrotechnicznymi jest znacząco wyższa.

Pomimo nie do końca dobrej pogody, frekwencja dopisała – w spotkaniu udział wzięło nieco ponad 300 rolników z dużych i średnich gospodarstw rolnych. Mieli oni także okazję posilić się solidnie po intensywnej wycieczce po poletkach demonstracyjnych, jak również wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych konkursach i zabawach, animowanych przez organizatorów. Firma Timac Agro Polska szacuje, że łącznie we wszystkich lokalizacjach poletka odwiedzi ponad tysiąc rolników.

Spotkania polowe firmy Timac Agro to doskonała okazja by rolnicy na własne oczy zobaczyli jak innowacyjne rozwiązania firmy sprawdzają się na polu.

 

Tekst i foto: MN
Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here