PGN: deszcz w czasie żniw nie wszystkim pomógł

Sytuacja na polach jest bardzo trudna. Rolnicy, którzy rozpoczęli żniwa, musieli je przerwać z powodu silnych opadów deszczu i gradu. Żniwa się opóźniają, a materiał jest wilgotny, więc koszty zbiorów będą wyższe – komentuje  Jerzy Szymański z Polskiej Grupy Nasiennej.

Sytuacja na polach, rolnik, rolnictwo, portal rolny, deszcz, pogoda, susza, żniwa, Polska Grupa Nasienna

Padające obficie od kilku deszcze powodują, że wiele odmian pszenżyt już porasta w kłosach. Sytuacja na polach miejscami jest dramatyczna.

– Część rzepaków mogło zostać uszkodzone w wyniku silnych opadów deszczu i gradu. Opady sprzyjają natomiast producentom mleka i bydła – zapas wody jest wystarczający na co najmniej dobry trzeci pokos. Mogą pomóc też kukurydzy – wyjaśnia Szymański.

Sytuacja na polach. Susza poza kontrolą na plantacjach traw

Skutki zmian pogodowych silnie odczuwają też hodowcy traw, gdzie zbiory są zaawansowane w 70-80 proc. Kontraktacja traw w Polsce rośnie – wg. danych PIORIN wynosi obecnie prawie 27 tys. ha w porównaniu do 21 tys. ha rok wcześniej.

Do utrzymania tendencji wzrostowej niezbędne jest wdrożenie narzędzi pomocowych. Mimo, że w ciągu kilkunastu lat obszar plantacji nasiennych trawy wzrósł niemal trzykrotnie, wciąż nie ma ustalonych form odszkodowań za szkody wywołane przez suszę – zauważa Szymański.

Szerszy katalog upraw objętych szacowaniem suszy

Jego zdaniem należy zastanowić się nad wdrożeniem niezbędnych rozwiązań. Chodzi przede wszystkim o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy, aby rolnicy hodujący nasiona traw mieli możliwość uzyskania odszkodowań z tytułu poniesionych strat.

Plantacje traw nasiennych oraz użytki zielone to jedyne rośliny próchnicotwórcze, które w okresie posusznym gromadzą wodę. Ci rolnicy, którzy w płodozmianie mają trawy od 20  lat nie narzekają tak mocno na suszę w tym roku. U nich na polach próchnica często przekracza 5 proc., a średnia dla kraju jak wynika z badań IUNG z 2017 roku to 1,95 proc.dodaje Jerzy Szymański.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

 

1 KOMENTARZ

  1. Zboże czarnieje, grzyb na grzybie, ziarniaki porastaja w klosie, wjechac nie ma jak bo leje. U szwagra przeszła taka ulewa ze położyło pszenice całkiem. Sezon zmarnowany jednym słowem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here