Pierwsze Dni Pola CIECH Sarzyna. Rolnicy poznali działanie nowego Chwastoxu

Ruszkowo k. Rypina. To tu odbyły się pierwsze w historii Dni Pola największego polskiego producenta środków ochrony roślin – firmy CIECH Sarzyna. Partnerami imprezy była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Ursus – polski producent ciągników.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA DOLE ARTYKUŁU

 

\"rolnictwo,

 

Spotkanie zostało zorganizowane w gospodarstwie rodzinnym państwa Marioli i Wojciecha Pietrzaków. Na 450 ha uprawiają oni zboża, kukurydzę, rzepak, buraki cukrowe, rośliny strączkowe oraz mieszanki zbożowo-strączkowe. Dodatkowo prowadzą chlewnię, w której utrzymują ok. 220 sztuk świń w cyklu zamkniętym. Hodują także bydło mięsne rasy Limousine.

– Produkty CIECH Sarzyna stosujemy w naszym gospodarstwie od lat. Tym bardziej miło nam jest, że firma wybrała nasze gospodarstwo, by tu testować i prezentować innym rolnikom swoje środki – powiedziała w rozmowie z nami Mariola Pietrzak.

Przybyli rolnicy mieli okazję zapoznać się z rozwiązaniami w zakresie ochrony herbicydowej upraw browarnego jęczmienia jarego i pszenicy jarej. Firma zaprezentowała bowiem działanie całej palety produktów znanych pod marką Chwastox: m.in. Turbo,  Trio czy 750 L.

Dni Pola to najlepsza okazja do zaprezentowania naszym klientom najwyższej skuteczności naszych produktów. Nie boimy się weryfikacji ich jakości – mamy wyjątkowe doświadczenia produkcyjne, poparte 70-letnią tradycją w produkcji środków ochrony roślin – powiedział prezes zarządu CIECH Sarzyna, Mariusz Grelewicz.

Szczególne zainteresowanie wzbudziło zastosowanie mieszaniny Chwastoxu Extra i amidosulfuronu w uprawie pszenicy jarej. Efekty wykonanego zabiegu były bardzo dobre – na polu nie znaleźliśmy nawet jednego maku, chabra czy przytulii czepnej.

– Zdecydowaliśmy się na zabieg Chwastoxem Extra w dawce 3 l/ha wraz z amidosulfuronem w dawce 20 g/ha. Substancja ta jest bardzo dobrym komponentem do zwalczania wielu chwastów dwuliściennych – powiedział Bartosz Waniorek, z działu R&D CIECH Sarzyna.

I dodał, że w wiosennych zabiegach nalistnych dawki te można dostosować do fazy rozwojowej rośliny oraz do poziomu presji ze strony chwastów.

Super broń w walce z chwastami
Dni Pola w Ruszkowie były również okazją do zaprezentowania nowości na następny sezon. Prawdopodobnie już na wiosnę rolnicy będą mogli kupić najnowszy preparat – Chwastox CF 260 EW.

To środek przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych, a jego efekty widać już po 1-2 dniach.

– Chwastox CF 260 EW charakteryzuje się szerokim spektrum zwalczania chwastów i bardzo wysoką skutecznością. Zawiera unikalną na rynku mieszaninę trzech substancji aktywnych: MCPA, chlopyralidu i fluoksypyru – wyjaśniał Rafał Filip, doradca CIECH Sarzyna.

Coraz większa susza
Jednym z głównych tematów rozmów podczas zwiedzania poletek doświadczalnych była oczywiście susza. Skutki braku opadów widoczne były zwłaszcza w kukurydzy i jęczmieniu. Jeśli deficyt wody nie zostanie szybko wyrównany, będzie problem m.in. z uzyskaniem odpowiedniej jakości jęczmienia browarnego.

Rolnicy dopytywali także o konieczność przeprowadzenia zabiegów na kłos. Część gospodarzy wstrzymuje się jeszcze z opryskami, gdyż nie ma oznak porażenia grzybami. Eksperci CIECH Sarzyna doradzali jednak wykonanie zabiegu tebukonazolem w najbliższym czasie.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here