Pierwszy BioBazar w Warszawie

Rusza pierwszy w Warszawie Biobazar – pierwszy w pełni ekologiczny targ, na którym sprzedawane będą tylko produkty organiczne z certyfikatem Rolnictwa Ekologicznego.

Skąd pomysł?

„Pomysł zrodził się, kiedy oglądaliśmy film <> Shelley Rogers. – mówi Katarzyna Wieczorek, marketing manager BioBazaru. – Stworzyć w Warszawie miejsce, gdzie przyjadą ekologiczni rolnicy z całej okolicy i sprzedadzą owoce swojej pracy konsumentowi – mieszkańcowi stolicy, który żywność zna w zasadzie tylko z supermarketu, nie wie, skąd pochodzi, czym była pryskana, gdzie hodowana… Dać szansę mieszczuchom, by bezpośrednio u rolnika dowiedzieli się, jak hodowana jest np. marchewka, kiedy jest najlepsza, a kiedy jej nie kupować, bo jeszcze nie sezon”- jak podaje myecolife.pl.

Miast, takie jak Nowy Jork, Londyn czy Paryż już od dawna posiadają swoje eko-bazary. W Ameryce w 1976 roku Wydział Środowiska Urzędu Miasta Nowy Jork ustanowił program "GreenMarket", który dawał możliwość farmerom z okolic Nowego Jorku bezpośredniego dotarcia do mieszkańców Manhattanu. Przy targu na Union Square każdy Nowojorczyk może kupić świeże warzywa, owoce i inne produkty spożywcze PROSTO OD ROLNIKA. Obecnie Union Square Greenmarket na Manhattanie to jeden z najsłynniejszych targów świata, wielka atrakcja turystyczna Nowego Jorku i możliwość zakupu świeżych produktów dla Nowojorczyków. Na początku było siedmiu 7 dostawców. Teraz bazar odbywa się 4 razy w tygodniu, ma ponad 1000 warzyw i owoców, a w sezonie wysokim odwiedza go 250 000 osób tygodniowo – myecolife.pl.

„Londyńczycy zaopatrują się w świeżą żywność wysokiej jakości na 29 bazarach, rozsianych po całym świecie. Targowiska te specjalizują się w żywności: warzywa i owoce, chleb, ryby, mięso, żywność organiczna. Rywalizują ze sobą o miano najlepszego "food market" w rankingach lokalnych gazet, blogów i przewodników turystycznych i kulinarnych!
Umiejscowione w strategicznych punktach miasta, często w miejscach historycznych, stanowią atrakcję turystyczną, a wzbogacone wydarzeniami kulturalnymi i edukacyjnymi stanowią idealne miejsce na spędzenie sobotniego przedpołudnia zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających.
W Paryżu, co tydzień odbywa się 79 marchés volants – bazarów, gdzie dostawcy rozstawiają swoje towary w rzędach na kilka godzin i sprzedają je mieszkańcom Paryża oraz tłumom turystów, którzy przychodzą kupić marchewkę i karczochy. 3 marchés volants sprzedają tylko produkty ekologiczne. Słynny jarmark ekologiczny w Montepellier oferuje produkty ponad 200 rolników, a także stanowi słynną atrakcję turystyczną i stałe źródło zaopatrzenia w świeże produkty dla wszystkich mieszkańców” – myecolife.pl.

Już niedługo Biobazar powstanie w Polsce. Przeznaczono na to miejsce w Warszawie znajduje się na starej Woli w samym centrum miasta. Pierwszy BioBazar będzie się obywał w okresie przedświątecznym, dlatego jak mówi Katarzyna Wieczorek będzie można kupić w trakcie jego trwania ekologiczną choinkę z certyfikatem FSC oraz ekologiczne zabawki.
Wszyscy, którzy stawiają na ekologie i zdrową żywność, powinni wybrać się na eko-zakupy na pierwszy ekologiczny targ warszawski.

BioBazar będzie się odbywał na terenie dawnej fabryki Norblin, ul. Żelazna 51/53 w każdą sobotę przedświąteczną od 27 listopada w godzinach 8 – 17.

Redakcja Ekonews
fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here