Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy

Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało, że na mocy zawartych w lipcu porozumień z Odessy wypłynął pierwszy statek z ukraińskim zbożem. Jednostka popłynęła do Libanu – podaje EURACTIV.pl

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy

Pływający pod banderą Sierra Leone statek o nazwie Razoni ma dotrzeć do portu w Stambule 2 sierpnia. Tam zostanie przez służby Turcji poddany inspekcji i jeśli nie będzie żadnych naruszeń zawartych w lipcu tzw. porozumień zbożowych, przez cieśniny tureckie popłynie dalej.

Jednostka kieruje się do Libanu, a według informacji przekazanych przez ONZ, która obok Turcji też jest stroną lipcowych porozumień z Ukrainą i Rosją, w ładowniach przewożonych jest 26 tys. ton kukurydzy.

Liban czeka na dostawy zboża

Liban bardzo potrzebuje dostaw ziarna i innej żywności, bo znajduje się w najgłębszym od bardzo wielu lat kryzysie gospodarczym, który zagroził już bezpieczeństwu żywnościowemu tego kraju.

Dużym ciosem dla libańskiego rynku żywności była też eksplozja przechowywanych w porcie w Bejrucie bez zachowania jakichkolwiek zasad bezpieczeństwa chemikaliów. Nie tylko wyłączyła ona z użytku dużą część portu, ale także zniszczyła największy w kraju silos zbożowy. Część jego wciąż stojących ruin zawaliła się wczoraj (31 lipca).

Rosja i Ukraina należały przed wybuchem wojny do największych eksporterów zboża na Bliski Wschód oraz do Afryki Północnej, ale po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ukraiński eksport się załamał.

Porozumienia ws. eksportu zboża

Przyczyną była zastosowana przez Rosjan morska blokada ukraińskich portów, a przede wszystkim tego najważniejszego dla eksportu zboża, czyli Odessy. W lipcu Turcji i ONZ udało się jednak wynegocjować w tej sprawie porozumienie, a właściwie to dwa lustrzane porozumienia.

Jedno z nich podpisano między Turcją i ONZ a Ukrainą, a drugie między Turcją i ONZ a Rosją. Dotyczą one uruchomienia wysyłki zboża i innej żywności z Ukrainy w świat, gwarancji bezpieczeństwa dla statków handlowych, a także kontroli ich ładunku, bo Rosja obawia się prób dostarczania tą drogą broni dla Ukrainy.

Autor Anna Wolska | EURACTIV.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Suzuki pod kombajnem. Kobieta i troje dzieci w szpitalu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Piecki na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby. Kierujący kombajnem nie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE